Mide kaynaması neden olur? Dindirmek için neler yapılabilir?

Mide kaynaması, mide yanması veya tıbbi adı ile reflü başta yetişkinler olmak üzere hemen hemen her yaş grubunda rastlanabilecek bir rahatsızlık türüdür. Midedeki besinlerin sindirime uygun hale gelebilmesi için salgılanan asidin çeşitli dengesizliklerden dolayı fazla salgılanması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Sadece mide kısmında hafif ve ya yoğun bir yanma hissi söz konusu olur ve bu sancı yiyeceklerin sindirilme süreci boyunca devam edebilir.

MİDE KAYNAMASI NEDEN OLUR?

Mide kaynamasının sebepleri genellikle kolayca anlaşılabilir. Kronik bir hastalık söz konusu olmadığı sürece zor sindirilen besinlerin tüketilmesinden dolayı, yiyeceklerin iyice çiğnenmeden yutulmasından kaynaklı veya ağır beslenme şekli yüzünden midede kaynama hissi söz konusu olabilir.

Ayrıca stres, acelecilik, psikolojik sıkıntılar, aşırı nikotin veya alkol tüketimi, yanlış beslenme de midenin dengesinin bozulmasına neden olabilir ve mide yanması, mide ekşimesi, mideye baskı, mide ağrısı gibi birçok problemi doğurabilir.

MİDE YANMASI NASIL GEÇER?

Sık sık mide yanması veya ekşimesi ile karşılaşanlar besinleri tamamen çiğnedikten sonra yutmalı, kolay sindirilebilen besinleri tercih etmeli ve uzun aralıklarla çok yemek yemek yerine kısa aralıklarla az yemek yemeyi denemelilerdir. Bu yöntemler işe yaramıyorsa mide yanmasını engellemek veya hafifletmek için ilaç tedavisine başvurulabilir. Böylece midedeki asit oranının dengelenmesi sağlanmış olur ve yanma hissi azaltılır ya da tamamen yok edilir. Yararlanılabilecek diğer bir yöntem ise bol su ve ılık süt tüketmektir. Her ikisi de asit içermediğinden dolayı midenin yatışmasını sağlarlar.

MİDE YANMASINA İYİ GELEN YİYECEKLER

Muz: Sindirimi kolaylaştırdığı için bir çok mide ve sindirim yolları rahatsızlıklarında kullanılabildiği gibi mide yanması sorunuyla mücadele konusunda da yardımcı olan bir meyve çeşididir.

Karnabahar: Gastrit türü rahatsızlıklarda kullanılan medikal ilaçların içerisinde bulunan etken maddeler, karnabahar içinde de mevcuttur ve haşlanmış bir şekilde tüketilirse mide rahatsızlıkları için olumlu sonuçlar doğurur.

Elma Sirkesi: Mide asidini dengeleme konusunda faydalı olan diğer bir içerik ise elma sirkesidir. Elma sirkesi bir çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabileceği gibi mide yanması için de yararlı olacaktır. Tek başına tüketmesi zor olduğundan salata vb. yiyeceklerle birlikte tüketilebilir.

Patates: Çiğ olarak suyu sıkılıp, tüketilebileceği gibi haşlanarak da kullanılabilen bu sebze sindirime yardımcı olma konusunda en çok bilinen ve başvurulan sebze türlerinden biridir.

Ispanak: Haşlanarak ve ya çiğ bir şekilde salatası yapılarak tüketilebilir. Midenin rahatlaması konusunda yardımcı olacaktır.

Lahana: Çiğ olarak tüketildiğinde mide açısından yararlı olacak diğer bir sebze çeşididir.

Sakız: Sakız çiğnemek, reflü belirtilerini hafifletebilecek doğal yöntemlerden biri olarak bilinir. Sakız çiğnemek mide sıvılarının midede tutulmasına yardımcı olur ve yemek borusuna tükürük sağlayarak yanma hissine neden olan asitleri etkisiz hale getirir. Ancak naneli sakız çiğnemeyin, nane ters etki yaratır.

Karbonat: Eski bir yöntem olmasına karşın mide asidini karbonat ile dengelemek hala geçerli bir yöntem. Reflü belirtililerini azaltmak için 1 bardak suya 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek içebilirsiniz. Ancak uzmanlar reflü için karbonatın sık kullanılması taraftarı değil çünkü, aşırı tuzlu olan karbonat vücudun su tutarak şişmesine ve mide bulantısına neden olabiliyor.

Karpuz veya salatalık: Gün içerisinde 2 kez 1’er porsiyon karpuz ya da salatalık tüketin. Salata ve karpuzun asit dengeleyici özelliği midenizi rahatlatarak mide yanmasını yok edecektir.

MİDE YANMASI İÇİN EVDE NELER YAPILABİLİR ?

mide-kaynamasi-neden-olur-dindirmek-icin-neler-yapilabilir-ilgincbirbilgi

Öğün başına daha az yemek, fakat öğün sayısını arttırmak faydalıdır. Yemek sonrası yarım saat kadar yatar pozisyonda oturulmamalı, gece yatmadan 3 saat önce atıştırmaktan vazgeçilmelidir. Yerçekiminden faydalanarak, ağzımıza asit gelmesini engelleyen yüksek yastıkta yatma yada yatağın baş kısmını yükseltme tedbirleri alınabilinir. Fazla kilolu hastalar mutlaka zayıflamalıdır. Sıkı elbise ve kemer alışkanlığından vazgeçilmelidir.  Fast food tarzı hazır yiyecekler, baharatlı yiyecekler, özellikle kimyon, çikolata, kızartma, aşırı yağlı yiyecekler, fazla alkol, fazla kafein, naneli yiyecek ve içeceklerin tüketimi azaltılmalıdır.

Mide yanması için basit tedavi yöntemleri veya bitkisel yöntemler işe yaramadığı ve mide yanmasının sürekli hale geldiği durumlarda kesinlikle bir doktora başvurulmalıdır. Ayrıca bir uzmanla görüşmeden ilaç tedavisine başlamak hastanın sağlığı açısından oldukça ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir.

Önceki yazımız Erkekleri sinir eden cep telefonu mesajları hakkında enteresan bilgiler vermektedir.