Nargile tüberküloz ve akciğer kanseri yapıyor

Nargilenin, “Hepatit C” hastalığı başta olmakla ağız, akciğer kanseri, kalp hastalıkları, bronşit, tüberküloz gibi birçok ölümle sonuçlanan hastalığa yol açtığı belirtiliyor.

Nargile kullanıcılarının, nargileyi sigaradan farklı zararsız bir ürün olarak algılasa da, bilimsel çalışmaların nargilenin masum bir ürün olmadığını açık bir şekilde göz önüne seriyor. Uzmanlar, nargile marpucunun hijyenik olmadığı, “Hepatit C” hastalığı başta olmakla ağız, akciğer kanseri, kalp hastalıkları, bronşit, tüberküloz gibi çok sayıda ölümle sonuçlanan hastalıklara davetiye çıkardığını söyledi.

Göğüs hastalıkları uzmanları nargilenin bağımlılık yaptığını, gençlerin sağlığını tehlikeye attığını söyleyerek, ebeveynlerin dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Nargile bağımlılarıyla, ara sıra nargile içenlerin nargilede ki suyun tütün zehrini temizlediğine inandıkları, oysa suyun hiçbir zehri temizlemediği, filtre vazifesi görmediğinin altını çizdiler. Bir, bir buçuk saat süren nargile keyfinin akciğerlere devamlı duman aktarması hastalık riskini yükseltiyor.

Sağlık uzmanları nargile tütününde bulunan aroma ve şekerli katkı maddelerinin karışımının çok sayıda değişik kanser hastalıklarını tetiklediğini belirtti. Sigara, puro, pipo, tütün ölüme davetiye çıkardığı gibi nargilenin de en az bunlar kadar zararlı olduğu öğrenildi.

Göğüs hastalıkları ve tüberküloz uzmanı Dr. Murat Apaydın, Türkiye’de yaygın olarak kullanılan nargilenin, ağız, gırtlak ve akciğer kanserine yakalanma oranlarını arttırdığını söyledi. Uzm. Dr. Apaydın, “Hammaddesi tütün olan nargile, sigaranın bütün zararlarını bünyesinde taşımaktadır. Ayrıca kullanılan kömürün de zararlı etkisiyle birleşince nargile iki daha zararlıdır” dedi.

nargile-tuberkuloz-ve-akciger-kanseri-yapiyor-ilgincbirbilgi-1

NARGİLE KULLANIMI KANSERİ TETİKLİYOR

Dr. Murat Apaydın, nargile kullanımının özellikle ağız, gırtlak ve akciğer kanseri, dolaşım sistemi hastalıkları, damar tıkanıklığı ile solunum yolu hastalıklarına yol açtığını hatırlatarak, şunları söyledi : “Son yıllarda erişimi daha da kolaylaşan aromalı nargile ise tütünün zararının algılanmasını engellemektedir. Gençler, aromalı nargileyi zararsız bir alışkanlık olarak değerlendirip bağımlılık kazanmaktadır.

BULAŞICI HASTALIKLARA DA YOL AÇIYOR

Hijyen koşullarına uyulmadığında, başta tüberküloz ve hepatit olmak üzere birçok hastalığın da nargile yoluyla bulaşabildiğini aktaran Dr. Murat Apaydın, şu uyarılarda bulundu : “Nargilenin şişesi, taşıyıcı hortumu, tömbekisi ve ucundaki sipsisiyle kişiye özel olarak kullanılması gerekmektedir. Oysaki nargilenin yaygınlaşmasıyla birlikte kullanımındaki zorluklar ve az bulunması nedeniyle kafelerde genel kullanıma sunulan bir ürün olması, bu bulaşma riskini artırmaktadır. Nargilenin hortumunda, şişesinde ya da sipsisinde üreyebilecek herhangi enfeksiyon etkeni, insandan insana kolaylıkla bulaşabilmektedir. Özellikle tüberküloz ve hepatit gibi önemli hastalıklar, nargilenin kullanım kurallarına uyulmaması nedeniyle rahatlıkla kişiden kişiye bulaşabilir. Bu nedenle nargile kullananlar, bulaşıcı hastalıklar açısından risk altında olduğunu bilmelidir.

NARGİLE BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK MÜMKÜN

Dr. Murat Apaydın, nargile tüketen insanların da aynı sigara içenlerde olduğu gibi nikotin bağımlısı olarak kabul edilerek, nikotin bağlılığı noktasında ele alınıp tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Dr. Murat Apaydın, “Bireyler nargileyi azaltarak ya da kendiliğinden bırakmak konusunda karşılaştıkları zorluklarla baş başa bırakılmamalıdır. Sigara bağımlılarında olduğu gibi, nargile bağımlılarının da mutlaka uzmana ya da merkezlere başvurarak bu sorundan kurtulması önerilmektedir.” diye konuştu.

Önceki yazımız Sahte boşanmalardan dolayı yaşanan maaş kesintileri hakkında bilgiler vermektedir.