Oturarak çalışanlarda erken ölüm riski !

Amerikalı bilim adamlarının araştırması, 8 ila 11 saat oturarak çalışmanın erken ölüm riskini arttırdığını gösterdi. ABD’de yapılan bir araştırma, saatlerce oturarak çalışmanın birçok sağlık sorununa yol açtığını, hatta erken ölümle bile sonuçlanabileceğini gösterdi.

Araştırma, günde 8 ila 11 saat oturarak çalışanlarda erken ölüm riskinin, 4 saatten az çalışanlara göre yüzde 15-40 fazla olduğunu ortaya koydu. Bilim adamları, masa başında oturarak çalışmanın bel ağrısı, kas dejenerasyonu ve kalp hastalıkları, diyabet ve kolon kanserine yol açabileceğini vurguladı. Araştırmanın sonuçları, “The Archives of Internal Medecine”  dergisinde de yayımlandı.

Ülkedeki bir sağlık enstitüsü, yetişkin bir Amerikalının gününün ortalama 7,7 saatini hareketsiz geçirdiğini, masa başında çalışanların yüzde 70’inin günlerinin en az 5 saatinde oturarak iş yaptığını açıkladı.

Amerikan Osteopatik Derneği üyesi Rob Danoff, tüm gün masa başında oturanların, eve gidip kanepede uzanmaya devam ettiğini belirterek, bu durumun ölümcül sonuçlar doğurabileceğine dikkati çekti.

Bu konu ile ilgili Amerikan Tıp Derneği, geçen yıl çalışanların masa başında oturmasına alternatif olarak yüksek masaların kullanılabileceği önerisinde bulunmuştu.

Washington’da yüksek ofis masaları üretimi yapan bir firma, müşterilerine sürekli ayakta kalmamaları önerisinde de bulunarak, dinlenmek için bir süre oturulmasını, amacın sürekli oturarak çalışma alışkanlığından vazgeçmek olduğunu açıkladı.

oturarak-calisanlarda-erken-olum-riski-ilgincbirbilgi

Özellikle Büro çalışanlarının sürekli oturmalarının, kemiklerin zayıflaması, kan damarlarının daralması ve kasların şeklinin bozulması gibi sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkat çekilerek, ideal oturma biçiminin bilinmesi ve saatte bir 5-10 dakika yürünmesi öneriliyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Anabilim Dalı ögretim görevlisi Prof. Dr. Halil Koyuncu,sürekli oturmanın zararları”na dikkat çekerek, daha çok büro çalışanlarının ve özellikle bilgisayar kullanıcılarının risk grubunda olduğunu belirtti.

Saatlerce oturarak çalışanlardan her 10 kişiden 7-9’unda bel, her yüz kişiden 30-60’ında boyun ağrısı şikayetleri görüldüğünü ifade eden Koyuncu, ”Bu durum sürekli oturarak ya da uzun süre ayakta durarak çalışmaktan kaynaklanıyor. Gazeteciler, memurlar, doktorlar, muhasebeciler, mimarlar, bilgisayar yazılımcıları, operatörler ve tezgahtarlar en çok risk altında olan meslekler. Çare, en azından saatte bir, 5-10 dakika dolaşmaktır” dedi.

Oturmayı Bilmek

Prof. Koyuncuen ideal biçimde oturmasını bilmek” gerektiğine işaret ederek, bunun için de şunların yapılması önerisinde bulunuldu:

“Sırtınız dik, masa çalışırken eğilmenizi gerektirmeyecek yükseklikte ve uzaklıkta olmalı. Masayla vücut arasında kolları esnekçe kullanmayı sağlayacak bir oran bulunmalı. Doğru oturuş pozisyonunu koruyabilmek için bulunulan ortamın aydınlatması ve ısısının da kişinin rahat edebileceği durumda olması gerekiyor. Tüm bunlar sağlandığında bile kısa süreli yürüyüş ihmal edilmemeli.”

Önceki yazımız Google’ın yapay zekalı insansı robotlar üretmesi hakkında ilginç bilgiler vermektedir.