Pastırma ve çemen kokusunu gidermenin yolları

Etin seçimi ile başlayan pastırmanın yapım süreci (ki pastırmanın isim çeşitlemesi de bu seçimden kaynaklanır), mevsim şartlarına göre bir aydan fazla sürebiliyor. Kesimden sonra dinlendirilerek pastırmalık kısımları seçilen etler, şekil verildikten sonra iplere geçiriliyor. Tuzlanarak bir süre bekletilen pastırmalık etler, yıkandıktan sonra ağırlık altında preslenerek içindeki kan ve tuzlu sudan arınması sağlanıyor. Açık havada kurutulan etler, 1-2 gün çemene yatırılıyor. Yeniden kurutma işlemine tabi tutulan etler, çemenle kaplandıktan sonra yeniden kurutularak tüketime hazır hale getiriliyor.

Çemenleme, pastırmanın kendine özgü tat, aroma, renk ve lezzet kazanmasını sağlamak amacıyla yapılan bir tür soslama işlemidir. Çemenleme işlemiyle sağlanan faydalar; pastırmayı dış etkenlere karşı koruma, pastırmanın fazla kurumasını önleme, lezzeti artırma, pastırmanın hava ile temasını önleyerek kokuşma, bozulma ve küflenmeyi önleme ve içerdiği yüksek orandaki sarımsağın bakterisid ve fungusid etkisinden faydalanılması şeklindedir.

Çemen hamuru; buy otu (Trigonella foenum graecum) tohumları ununun, belirli miktarlarda sarımsak ve kırmızı biberle karıştırılıp su ilave edilmesiyle elde edilen sürülebilecek kıvamda bir karışımdır. Çemen hamurunun hazırlanmasında kullanılan çemen unu, buy otu tohumlarının (semen foenum graeci) unundan elde edilmektedir. Kırmızı biber çemene renk vermek ve lezzet kazandırmak amacıyla katılmaktadır. Birçok araştırmacı sarımsağın çeşitli mikroorganizmaların gelişmeleri üzerine inhibitör etki yaptığını bildirmiştir. Sarımsağın bu etkisinin yapısında bulunan allisinden ileri geldiği belirtilmektedir.

pastirma-ve-cemen-kokusunu-gidermenin-yollari-ilgincbirbilgi-1

Çemen faydaları ise; metabolizmayı kuvvetlendirir, iştahı açar. Taşıdığı müsilajdan dolayı yumuşatıcı ve balgam sökücü olarak da kullanılmaktadır. Kan şekerini ve kolesterolü düşürür. Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Romatizma, siyatik ve gut gibi rahatsızlıklarda faydalıdır. Göğsü yumuşatır, vücuda rahatlık verir.

Çemen, Türkiye’de Trakya, Marmara, Orta Güney ve İç Anadolu bölgelerinde yetiştirilir. En iyi kültür ortamı İç Anadolu Bölgesi, Konya yöremizde oluşmaktadır.

Ancak bilindiği üzere çemen içerdiği sarımsak ve baharatlar nedeniyle ağız hatta ten kokusuna neden olmaktadır. Özellikle terleme sonucu vücuttan atılan ter ile beraber tene yayılan çemen kokusu ten’in cinsine göre 2 gün ila 1 hafta kadar tende kalabilmektedir.

Pastırma kokusundan kurtulmanın en hızlı yolu ter kokusunu en aza indirgemektir. Ter kokusunu engellemek için ise birinci şart temizliktir. Her gün banyo yapmalı, koltuk altını bakterilerden temizlemektir. Banyodan sonra ter kokusunu engelleyici ürünler kullanmalı veya pudralı deodorantlar kullanmalısınız. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey bu ürünleri temiz cilde uygulamaktır. Aksi takdirde ter kokusu çok daha kötü bir hal alır.

Ter kokusunu engelleyen önlemler arasında koltuk altı tüylerinin temizliğide gelir. Terlediğiniz durumlarda evinizin dışında veya iş yerinizde olabilirsiniz. Terlediğinizi hissettiğinizde önlem almalısınız. Yanınızda ıslak mendil ve deodorant bulundurun. Müsait bir yerde koltuk altınızı ıslak mendille silin ve deodorant sıkın.

Pastırma ve çemen kokusu ayrıca ter kokusu ile beraber giysilerede siner. Özellikle yazın aynı kıyafet iki kere giyilmemelidir. Basit bir sorun gibi görünse de bazı insanların toplumdan kendini soyutlamasına neden olur. Vücut kendi ısı derecesini korumak için ter bezleri ile terler. Ter kokmadan önce önlem alınmalıdır.

pastirma-ve-cemen-kokusunu-gidermenin-yollari-ilgincbirbilgi-2

Bitkisel çözümlerle de ter kokusu engellenebilir. Bitkisel çözüm önerimiz adaçayıdır. Büyük oranda adaçayı ter kokusunu önler. Adaçayının anti bakteriyel özelliği vardır. Ada çayını yüzünüz ve kasık bölgeniz hariç her yerinize direk olarak sürebilirsiniz. Özellikle banyo yaparken ada çayını koltuk altlarına sürmeniz ter kokusuna karşı etkili olacaktır. Terlemeye karşı sizi koruyacaktır. Ancak gebelerin bunu uygulamaması gereklidir.

Elma sirkesi de ada çayı gibi anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Ter kokusunu engellemekte etkili bir yöntemdir.

Diğer bir ter kokusunu önleme yöntemi şalgam suyudur. Mısır nişastası ve karbonatı karıştırarak pudra gibi terleyen bölgeye sürebilirsiniz. Çinko bulanan sebzeler tüketmek ter kokusundan kurtulmaya yardım eder. Vücudunuzda Çinko eksikliğinden teriniz pis kokabilir. Bu nedenle içerisinde çinko bakımından zengin olan gıdalar ıspanak, maydanoz, hindiba, lahana ve salatalık tüketerek çinko ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

Koltuk altını iyice temizledikten sonra, pamuğun üstüne limon suyu sıkıp koltuk altı silinirse de ter kokusu engellenir. Çünkü limonun içeriğinde de bakteri öldürücü maddeler vardır.

Eğer boş vaktiniz varsa pastırma ve çemen kokusunu geçirmek için bol bol spor yaparak ter atabilirsiniz. Bu şekilde pastırmanın neden olduğu kokuyu vücudunuzdan daha hızlı atmış olur ve kokudan çok daha kısa bir sürede kurtulmuş olursunuz. Yapılan spor esnasında bol bol su içip, spor sonrası bol sabunlu bir banyo çemen kokusunu daha çabuk gidermenize yardımcı olacaktır.

Önceki yazımız Hindistan’daki ilginç su kuyusu Chand Baori hakkında enteresan bilgiler vermektedir.

  

Pastırma ve çemen kokusunu gidermenin yolları” için 2 yorum

  • 9 Nisan 2014 Saat 09:48
    Permalink

    Kac gundur bunu ariyordum tesekkurler

  • 16 Eylül 2014 Saat 13:54
    Permalink

    Cook tesekkur ederiz kizlarla cemenli yumurta yedik leş gibi koktugumuzdan okula gidemedik Allah razi olsunn

Yorumlar kapalı