Sağlığınız için doğal yoğurt tüketin

Piyasada satılan yoğurtların pek çoğunda katkı maddeleri bulunduğu bilinmektedir. İstanbul Üniversitesi’nden Dr. Yavuz Dizdar, yoğurt da dâhil olmak üzere marketlerdeki uzun ömürlü gıdalardan uzak durulmasını tavsiye ediyor ve marketlerde bulunan yoğurtların içinde “glutatyon maddesi”nin bulunmadığını belirtiyor. Hâlbuki bu maddenin bir yoğurtta olması gereken ve bizleri birçok hastalıktan koruyan bir madde olduğunu, endüstriyel yoğurtlarda ise bu maddenin çeşitli nedenlerle (yoğurdun raflarda ekşime yapmaması, yoğurdun uzun süre dayanması vb.) yoğurt üreticileri tarafından alındığını söylüyor.

Peki bazı endüstriyel yoğurtlarda neler bulunuyor;

Yoğurt üretimi yapılırken sütün bir kısmı buharlaşma sonucu kayboluyor. Maliyeti azaltmak için de “milamin”, “selüloz” ve “süttozu” gibi katkı maddeleri katılıyor. Bu maddeler hem kıvamı artırıyor, hem de çok daha az süt kullanıldığı için üreticilerin maliyetini düşürüyor. Sağlık Bakanlığı tarafından bu maddelerin ancak belirli bir sınırda kullanımına izin veriliyor. Bu maddelerin, özellikle milamin ve selülozun uzun vadede insan vücuduna nasıl etki ettiğine dair bilimsel çalışmalar henüz bulunmuyor. Eğer varsa da bunlar kamuoyu ile pek paylaşılmıyor.

Kıvam artırıcı olarak kullanımına sınırlı olarak izin verilen bir diğer katkı maddesi de “jelatin”. Son dönemde jelatin hakkında da bazı iddialar mevcut. Ülkemizde üretimi henüz olmadığı için dışarıdan ithal edilerek gelen bu maddenin önemli bir bölümü Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerinden geldiği ve bunların da domuzların deri, kemik ve bağ dokularından üretildiği TV haber programlarına da konu olmuş. Jelatin maddesi, pasta kremalarından bazı şekerleme türlerine, eritme peynirlerinden şampuanlara kadar pek çok yerde kullanılıyor.

Eğer meyveli yoğurt yiyor veya çocuklarınıza yediriyorsanız bu maddelerden başka “E” türevi gıda boyaları da vücuda alınıyor demektir. Bunlardan özellikle E102, E104, E110, E122, E124, E129, E211 isimli maddelerin zararlı olduğu biliniyor. Meyveli yoğurtların içeriğinde bu maddelerin olmamasına dikkat etmek gerekiyor.

sagliginiz-icin-dogal-yogurt-tuketin-ilgincbirbilgi-2

Yoğurdun üstünde kaymak olması sizi yanıltmasın. Bunun yolu da bulunmuş. Tereyağı aromalı margarin, süt ile karıştırılarak yoğurdun üstüne dökülüyor ve böylelikle sahte bir kaymak tabakası oluşturulabiliyor.

Kısacası marketlerde “Türk tipi yoğurt” bulunuyor, fakat bunun içinde ne kadarı gerçekten süt ve hangi katkı maddeleri hangi oranda katılmış pek bilemiyoruz, bilsek bile güven duyamıyoruz. Endüstriyel yoğurtlarda mayalama için etken madde olan “starter kültür maddesi” yurtdışından ithal ediliyor. Süt olarak pastörize süt kullanılıyor. Yoğurdun içindeki su miktarı buharlaştırılarak azaltılıyor. Bunun üzerine de kıvamını artırmak için yukarıda sıraladığımız katkı maddeleri yasal sınırlar dahilinde kullanılıyor. Sonuçta yediğimiz gerçek bir yoğurt mu? Takdir sizin !

Sağlığınız için doğal yoğurt tüketin

Ev yapımı doğal yoğurdun yapımı;

İster yoğurt makinesi ile, isterse klasik usul ile olsun ev yapımı yoğurdun yapılması aynı esaslara dayanıyor ve yapımı kolay. Elbette zaman içerisinde, yoğurdun kıvamını, ekşi-tatlı dengesini ayarlamak gibi ustalık aşamasına ulaşmak da mümkün. Yoğurt makinesinin en büyük faydası, mayalanma sürecindeki ideal sıcaklığı sağlaması.

Önce malzemeden başlayalım:

1 Litre doğal çiğ süt

1-2 Kaşık kadar (mümkünse) süzme yoğurt (mayalama için)

Yapılışı:

Çelik bir tencere içerisine süt katılır ve kaynayıncaya kadar pişirilir. Ayrı bir kapta 1-2 kaşık kadar süzülmüş yoğurt (ki bu sizin yoğurdunuzun mayası olacak) içerisine azar azar süt katılarak karıştırılır ve yoğurt-süt karışımı dengeli, homojen bir kıvama getirilir. Bu karışım, varsa yoğurt makinesinin kaplarına, ya da ısıyı dağıtmayacak bir tencere içerisine süt ile birlikte dökülür ve iyice karıştırılır. Yoğurt makinesinde ısı otomatik olarak ayarlanıyor, bu yüzden üstünü örterek kapatmaya gerek yok. Klasik usulde ise havlu vb. kalın örtülerle kapatmanız gerekiyor. Yoğurt makinesinde 8 saat, klasik usulde 5-6 saat mayalanmasını bekledikten sonra örtü açılır ve yoğurdun kendini toplaması için buzdolabına alınır. Yoğurt makinesinin diğer pratik bir yararı da istenirse uygun aparatını kullanarak yoğurdun süzülmesini sağlayabiliyor ve süzme yoğurdu gayet pratik olarak elde edebiliyorsunuz.

İsterseniz küçük yoğurt kaplarına mayalama öncesinde mevsiminde küçük kesilmiş meyve parçacıkları (üzüm, incir, çilek, karadut vb.) ekledikten sonra da yoğurdunuzu yapabilirsiniz. Bu meyveli yoğurdu 2-3 gün içinde tüketmeniz daha uygun olacaktır.

sagliginiz-icin-dogal-yogurt-tuketin-ilgincbirbilgi-1

Kaliteli ve leziz yoğurtlar için bazı tüyolar;

Mayalama yapacağınız kabınız, mümkünse çömlekten bir kap yoksa cam malzemeden olursa daha iyi olacaktır.

Maya yerine kullandığınız yoğurt olarak, mümkünse marketlerde satılan yoğurtlardan değil, süzülmüş doğal yoğurt kullanın. Bulabilirseniz manda sütünden yapılmış yoğurt, yoğurdunuzu çok daha sağlıklı ve besleyici yapacaktır. Yalnız tat olarak alışık olduğumuz yoğurt tadından biraz uzakta olduğunu belirtmekte fayda var.

Yağlı sütün yoğurdu daha lezzetli olur. Özellikle koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanların yoğurdu daha yoğun ve değişik bir lezzette oluyor.

Sonuç olarak ister yoğurt yapma makinesi ile yapın, isterse klasik usul ile yoğurt yapın, yaptığınız yoğurt doğal ve en sağlıklı olan yoğurt olacaktır.

Önceki yazımız Deniz kabuğundaki dalga sesi hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Sağlığınız için doğal yoğurt tüketin” için 1 yorum

  • 9 Nisan 2014 Saat 09:54
    Permalink

    Bende evde yapiyorum en dagliklisi

Yorumlar kapalı