Sakalın bilimsel olarak kanıtlanmış ilginç yararları

Darwin, “Türlerin Kökeni” başlıklı eserinde erkeklerde sakalı cinsel seçilimle bağdaştırır. Yani kadınların eş seçiminde sakalın rolü olduğunu savunur. Çağımız biyologları da yaptığı araştırmalar sonucunda kadınların sakallı erkekleri, sakalsız, sinek kaydı traşı olmuş erkeklerden daha çekici bulduğu sonucuyla Darwin’in teorisini doğrular. Kadınlara daha çekici görünmenin yanı sıra, sakalın sağlık açısından çeşitli fayda ve yararları olduğu da bilimadamlarınca da ispatlanmıştır. Bakalım sakalın bilimsel olarak kanıtlanmış bu yararları nelermiş;

Sakal astım ve alerjiye karşı bariyer oluşturur

Polen ya da toza karşı alerjiniz, hatta astım sıkıntınız bile varsa, uzun sakallar alerjenlere karşı filtre oluşturduklarından sizi bu rahatsızlıklara karşı korur. Özellikle bıyıkların alerjenlerin teneffüsünü engelleme açısından olldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Sakal erkekleri soğuk algınlığına karşı korur

Özellikle çene ve boyunda çıkan sakalların sıcaklığı hapsetmesinden kaynaklı olarak soğuk algınlığına karşı koruyucu rol edindiği London Clinic’te görevli Doktor Felix Chua tarafından sakalın faydası olarak eklenmiş.

sakalin-bilimsel-olarak-kanitlanmis-ilginc-yararlari-ilgincbirbilgi

Sakal cilt kanserini önlemeye yardımcı olur

Southern Queensland Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalar sonucunda, sakalın zararlı olan UV ışınlarının yüzde 95′ini engellediği sonucuna varılmıştır. Daha az UV ışınına maruz kalan ciltte ise kanser riski de aynı şekilde azalmaktadır.

Sakal bakteriyel enfeksiyonlara karşı engel oluşturur

London Clinic’te görevli dermatolog Dr. Martin Wade, traş olmanın sebep olabileceği tahriş, bakteriyel enfeksiyon ve folliculitis denilen deride oluşan kızarıklık gibi sorunlarla karşılaşmamak için erkeklerin sakal bırakabileceğini belirtiyor.

Sakal cildinizin geç yaşlanmasını sağlar

Sakallar cildiniz nemli tutar ve soğuk havayla beraber rüzgara karşı cildinizi koruyarak cildinizin kurumasını engeller. Böylece nemli kalan cildiniz daha geç yaşlanır. Bunun yanı sıra, sakallı cilde sürülen nemlendirici sakalsız cilde sürülen nemlendiricen daha etkilidir, çünkü sakalsız ciltte nemlendiricinin etkin kalma süresi de dış faktörlere daha çok maruz kalacağından azalır.

Önceki yazımız Google’da tesadüfen ismini arattığında büyük bir şokla karşılaşan adam hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Sakalın bilimsel olarak kanıtlanmış ilginç yararları” için 2 yorum

  • 7 Nisan 2014 Saat 11:16
    Permalink

    Zaten üşeniyorum traş olmaya bu da bana bahane olmuş olsun :)

  • 29 Nisan 2014 Saat 00:05
    Permalink

    Sakal erkege sünnettir. hiç bir sünnet yokturki ademe faydası olmasın.

Yorumlar kapalı