Satın alırken yoğurt kaplarındaki sayılara dikkat edin !

Artık yoğurt kaplarının kimyasal yapısı, içindeki yoğurdun niteliğinden daha önemli hale geldi ! Bu nedenle yoğurt kabının nasıl bir kimyasaldan yapıldığını öğrenmek için, kabın altına ya da yanına konan geri dönüşüm işareti içinde yazılı sayı ve harflere dikkat etmek gerekiyor. Üçgen içinde yazılı sayı ve harflerin önemli anlamları var.

Bazı yoğurtların, maalesef çok tehlikeli plastik kaplara konduğunu biliyoruz. Hatta seçkin yoğurt firmaları bile bunu yapıyor. Öyle ki farklı semtlerdeki marketlere, farklı kaplarla yoğurt servisi yaptıklarını söyleyebilirim. Yani ucuz ürün satan marketlere yoğurdu adi plastik kaplarla, lüks semtlerdeki marketlere ise kaliteli plastik kaplarla servis ettiklerini, sektörde çalışanlar bile itiraf eder oldu! Bu yüzden satın aldığınız yoğurt kaplarına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü tüketicilerinin titiz olduğu bilinen semtler dışında, kötü kaplarda yoğurt satmanın yaygın olduğu da biliniyor. Böyle bir ayırımın yapılıyor olması ise, insanın içini burkmuyor değil.

Yoğurt kaplarının altına ya da yanına baktığınız zaman, üç oktan oluşan bir üçgen göreceksiniz. Bu üçgen, bir geri dönüşüm işaretidir. İşte o üçgenin içinde bir sayı yazar, o sayı plastiğin hangi kimyasaldan yapıldığını anlatır. Örneğin üçgenin içinde 5 altında da “PP” yazıyorsa, söz konusu yoğurt kabı zararsız bir plastik olan Polipropilen’den üretilmiş demektir. Hemen söyleyelim 5 numara yazılı yoğurt kabı içindeki yoğurdu, afiyetle ve hiç endişe duymadan yiyebilirsiniz. Ama 7 yazıyorsa, sakın o yoğurdu satın almayın derim.

Şikayetvar Genel Müdürü Dr. Ömer Deveci’de plastik yoğurt kaplarının sağlık açısından risk oluşturabileceğini ifade ediyor.

Plastik türünün sağlığa zararlı olup olmadığını anlamak için numarasına bakılması gerektiğini belirten Dr. Ömer Deveci, tüketicilere şu bilgileri veriyor;

‘Yoğurt alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, plastik yoğurt kaplarındaki üçgen şeklili geri dönüşüm işaretinin ortasında bulunan sayıya bakmak olmalı. Çünkü burada önemli olan, aldığınız yoğurdun markası değil, içine yoğurt konulan plastiğin niteliğidir.’

SADECE SON KULLANMA TARİHİNE BAKIYORSANIZ DİKKAT !

satin-alirken-yogurt-kaplarindaki-sayilara-dikkat-edin-ilgincbirbilgi-2

Tüketiciler şikayetlerini Dr. Ömer Deveci’ye “Bir sağlık uzmanının uyarısı üzerine aldığım yoğurdun kabının altındaki işaretleri inceledim. Hepsinin bir anlamı varmış. Benim yoğurt kabımda üçgen içinde rakam yoktu. Normalde numarasız kapları almamaya dikkat ederim ama bugün aceleyle aldığım bir yoğurtta herhangi bir sayı yoktu. Sağlıklı plastik olması açısından bu işaretin içinde 5 rakamı yazmalıymış. Mesajımı okuduğunuzda, tercihiniz olan markanın kabının altına bir bakmanızı öneririm.” şeklinde dile getirerek uyardılar.

NELERE DİKKAT ETMELİ ?

“Plastik türünün sağlığa zararlı olup olmadığını anlamak için numarasına bakın” diyen Şikayetvar Yöneticisi Dr. Ömer Deveci, nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında şu uyarılarda bulundu:

“Tüketicilerin ve uzmanların plastik ürünlerin gıdada kullanımı hakkında verdikleri bilgiler gerçekten çok çarpıcı. Plastikler türlerine göre 1’den başlayarak 7’ye kadar numaralandırılıyor. Özellikle herhangi bir plastik ürün ile sunulan gıdayı alırken ilk işiniz altında bulunan numarayı kontrol etmek olmalı. Bağımsız ya da etrafında oklar olan bir üçgen içinde bu numarayı göreceksiniz. Eğer numara varsa kolay ama yoksa aman dikkat! Yoğurt kaplarında üçgen içinde 5 rakamı vardır. 5 rakamı poliproplendir ve zararsızdır. 5 rakamı şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında vardır. Zararsızdır. 3, 6 ve 7 no`lu plastiklerden uzak durulmalı. Bunlar zararlıdır. Yoğurt alırken kullandığı plastiğe göre tercihinizi yapın.”

NASIL ANLIYORUZ ?

Yoğurt kabının altına veya yanına baktığınız zaman bir üçgen göreceksiniz. Üç oktan oluşan bir üçgen. Bu geri dönüşüm işaretidir. O üçgenin içinde bir sayı yazar. Bu sayı imal edilen plastiğin cinsini ifade eder.

Şimdi gelelim içine yiyecek ve başka şeyler konulan plastik kaplardaki numaraların ne anlama geldiğine.

Hangi numara, hangi üründe kullanılıyor? Hangileri zararlı, hangileri değil? İşte evde,iş yerinde yada dışarıda kullanılan plastikleri ayırmanız için üçgen içindeki numaralar hakkında bilmeniz gerekenler:

1 Sayısının anlamı : Polietilen Tereftelat. PET veya PETE

Evsel atıklar içinde en büyük paya sahip olan PET bazı soda, meyve suyu, su ve yağ şişeleri, şampuan şişeleri, çöp torbaları, şeffaf ve kapaklı market kapları ile çeşitli yiyecek ambalajlarının yapımında kullanılmaktadır. Bunlar her zaman tek kullanımlık olup kesinlikle tekrardan kullanılmamalıdır. Antimon ve fitalat sızdırabilirler.

Geri dönüşüm oranı %23tür. Eğer pet şişe kullanıyorsanız lütfen tekrar tekrar doldurup kullanmayın, ilk kullanım sonunda çöpe atın.

2 Sayısının anlamı : Yüksek Yoğunluklu Polietilen PEHD

Deterjan kutuları, süt şişeleri, market poşetlerinde kullanılır. Geri dönüşüm oranı %30′dur. Kullanımı nispeten daha güvenlidir.

3 Sayısının anlamı : Polivinil Klorür PVC

Plastik borular, bahçe hortumları, duş perdeleri,  bazı çocuk oyuncakları, temizlik malzemelerinin ambalajları, çoğu streç filmde kullanılır. Gıda malzemeleri ile temas etmemesi gerekmektedir. Diğer adı da zehirli plastiktir. Çok sayıda zararlı toksin barındırır. Kurşun, fitalat gibi kimyasalları sızdırabilir.

4 Sayısının anlamı : Düşük Yoğunluklu Polietilen PELD

Bazı plastik poşetlerde, dondurulmuş yiyecek ambalajlarında, bazı şişelerde kullanılır. Bu da nispeten kullanımı daha güvenli olan plastiklerdendir.

5 Sayısının anlamı : Polipropilen PP

İlaç kutularında, mikrodalgaya girebilen yemek saklama kutularında, bazı yoğurt kaplarında, ilaç ambalajlarında, peynir, margarin kaplarında kullanılan en düşük yoğunluğa sahip dolayısıyla ısıya ve eskimeye karşı dayanıklı bir plastiktir. Kullanımı daha güvenli sayılmaktadır.

6 Sayısının anlamı : Polistiren PS

Plastik çatal-kaşıklarda, cd kapaklarında, yumurta kaplarında, köpük bardaklarda kullanılmaktadır ve geri dönüşümü çok zordur. Kullanımının sınırlandırılması çevre adına önemlidir. Östrojenik alkilfenol ve sitren sızdırabilir.

7 Sayısının anlamı : Diğer

satin-alirken-yogurt-kaplarindaki-sayilara-dikkat-edin-ilgincbirbilgi-3

Yukarıdaki sınıflandırmalara ait olmayan diğer plastiklerin genel numarasıdır. Eğer plastiğin üzerinde bir numara bulunmuyorsa 7 numara olarak kabul edilir. Polikarbonat -ki anneleri çok yakından ilgilendiren BPA yani Bisfenol-A işte tam da bu ürünlerde karşımıza çıkıyor, akrilik veya başka bir maddeden yapılmış olabilir. Su damacanalarında, bazı yiyecek kaplarında kullanılır. Fakat aynı zamanda son dönemlerde karşımıza çıkmaya başlayan mısırdan, patatesten, bitkisel yağlardan üretilen bioplastikler de başka bir sınıflandırmaya girmedikleri için 7 numara olarak anılmaktalar. Bazılarında numaranın yanında “compostable” ibaresi de görülebilir.

Başlarken de söylediğimiz gibi kullandığımız plastikleri mümkün olduğunca, tehlikeli plastikleri ise tamamen hayatımızdan çıkarmak  özellikle çocuklarımızın sağlığı için yapabileceğimiz iyi yatırımlardan bir tanesi.

Healthychild internet sitesinde plastik kullanımıyla ilgili şu önerilerde bulunulmuş:

-Yiyeceklerinizi cam, seramik veya paslanmaz çelik kaplarda alın ve saklayın. Eğer yiyeceklerinizi plastik bir kapta saklayacaksanız kaba koymandan önce yiyeceğin soğuduğundan emin olun. Asitli ve yağlı gıdalar plastiklerden olabilecek sızıntıları arttırırlar. Özellikle bu tür gıdalar için cam tercih etmeye çalışın.

-Üzerinde mikrodalga fırında ısıtılabilir bile yazsa plastikleri ısıtmayın.

-Ambalajında hangi maddeden olduğu belirtilmemiş yiyecek ve içecek kaplarından uzak durun.

-Çizilmiş, eskimiş veya türü belli olmayan saklama kaplarınızı kullanmayın. Çizikler, bakterilerin üremesine ve zararlı kimyasalların sızmasına zemin hazırlar. Plastik ürünlerinizin kullanım süresini arttırmak için kendiniz elde su ve yumuşak bir sabunla yıkayabilirsiniz.

-Çocuklarınızın ağızlarına soktuğu plastikler yerine daha güvenli seçenekler bulun. (Bu konuda ahşap iyi bir alternatif olabilir. Ahşap oyuncaklarla ilgili geniş bir dosyayı yakında sizlerle paylaşacağız.)

-Koku yayan plastik bir eşyanız varsa ya açık havaya çıkarıp kokusunun gitmesini sağlayın veya daha güvenli bir alternatifiyle değiştirin.

PLASTİK KULLANIMI İLE İLGİLİ GÜVENLİ ÇÖZÜMLER

satin-alirken-yogurt-kaplarindaki-sayilara-dikkat-edin-ilgincbirbilgi-1

– Suyunuzu plastik şişelerde almak yerine musluk suyunuzu analiz ettirip fitrelendirin. Yanınızda taşımak için paslanmaz çelikten yapılmış su kaplarını tercih edin.

-Dışarıda yemek yiyecekseniz kendi kabınızı götürün. (Plastik ürünlerle servis yapılacağını bildiğiniz yerlere)

– Kağıda sarılı satılan yiyeceklerde yağlı kağıt veya kasap kağıdı tercih edin.

– Plastik poşetleri kullanmayın. Bez çanta kullanın. Ne kadar az plastik ürün kullanılırsa en nihayetinde soluduğumuz havadaki kimyasal kirlilik dahi azalır.

-Konserveler yerine taze, dondurulmuş veya kurutulmuş ürünleri tercih edin. Çoğu konserve kutusu Bisfenol-A içerir.

-Doğal malzemelerden yapılmış olan oyuncakları tercih edin. Ahşap, toksik madde içermeyen ve doğal kumaşlara sahip oyuncaklar.

-PVC içeren oyuncaklar ve diş kaşıma halkalarından, 7 numara ile işaretlenmiş biberon ve diğer bebek beslenme ürünlerinden kesinlikle kaçının. Bu plastikler çok sayıda zararlı madde içermekteler. Eğer plastik bir ürün alıyorsanız fitalatsız ve bpasız olduğu belirtilenleri alın.

-Vinil ve sahte deriden uzak durun.

-Aldığınız ürünlerin mutlaka koduna bakın. Eğer belirtilmemişse üreticilerini arayıp sorun. Alacaksanız nispeten daha zararsız olan 2, 4 ve 5 numaralı plastikleri tercih edin. 1,3 ve 7 numaralı plastikleri almayın.

-Plastik çatal-bıçak kullanmayın.

-Eviniz için ürün seçerken doğal malzemeler kullanarak yapılmış olan ürünleri tercih edin.

Önceki yazımız Zengin bir koca adayı arayan kıza verilen ibretlik cevap hakkında bilgi vermektedir.

  

Satın alırken yoğurt kaplarındaki sayılara dikkat edin !” için 2 yorum

  • 6 Haziran 2014 Saat 17:06
    Permalink

    Inanin sizinle bilincleniyoruz. Emekleriniz ve verdiginiz bu faydali bilgiler icin cok tesekkurler.

  • 14 Haziran 2014 Saat 17:27
    Permalink

    Ayfer’e katılıyorum artık bu bakkallardan hiç birşey alamaz olduk içinde artık “Ne var?” değil ne yok diye soruyoruz bu ne yaa :(

Yorumlar kapalı