Sigara içmeyen gençler elektronik sigara deneyebiliyor

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmaya göre gençlerin birçoğu, sigara içmeseler bile, elektronik sigarayı deniyor.

Yaşları 14 ile 17 arasında olan 16 binden fazla gencin katıldığı araştırma gençlerin her beşinden birinin elektronik sigara denediğini ya da satın aldığını ortaya koydu.

BMC Public Health isimli kamu sağlığı dergisinde yayınlanan ve Liverpool John Moores üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, hayatında hiç sigara içmemiş gençlerin yüzde 5’i elektronik sigarayı kullanmış. Eskiden sigara içen gençlerde bu oran yüzde 50 iken, kendisini hafif içici olarak tanımlayanlarda oran yüzde 67.

Normal sigarayı taklit eden bir sisteme sahip olan elektronik sigaralar tütün dumanı yerine su buharı salıyor ancak bu buharın içinde de az miktarda da olsa nikotin var.

sigara-icmeyen-gencler-elektronik-sigara-deneyebiliyor-ilgincbirbilgi

Elektronik sigaranın sigara bırakmak için iyi bir yol olduğunu düşünenler de var, sigaraya başlamak için bir giriş yolu olduğunu savunanlar da.

Elektronik Sigara Endüstrisi Birliği başkanı Katherine Devlin bu konuda şunları söylüyor : “Gençlerin elekronik sigara ürünlerine erişiyor olmaları endişe verici. Ancak araştırma elektronik sigaraya sadece bir kez erişimi baz aldığı için, düzenli kullanım konusunda bir bilgi vermiyor.

Devlin, başka verilerin gençlerin elektronik sigarayı düzenli kullandığını göstermediğini söylese de, İngiltere de elektronik sigara satın almak için 18 yaş sınırı getirilmesinin bu sayıları düşüreceğini umduklarını söylüyor.

Önceki yazımız Süpermarketlerin müşteriyi nasıl yönlendirdikleri hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.