Tansiyonla arası iyi olan besinler

Çağın hastalığı hipertansiyondan nasıl korunulur ? Hipertansiyon önlenebilir mi ? Tüm bu soruların cevabı biraz da tansiyona iyi gelen besinleri tüketmekten geçiyor.

Hipertansiyon sadece ilaçla kontrol edilebilir bir sağlık problemi değil önlenebilir bir sağlık sorunudur da. Çoğumuz doğru şeyler yiyip içmediğimiz, yanlış beslendiğimiz, aşırı kilo aldığımız, özellikle de göbek bağladığımız, aşırı tuz tükettiğimiz, gereğinden çok alkol kullandığımız, sigara içtiğimiz ve stres yönetimini başaramadığımız için hipertansiyona davetiye çıkarıyor, yol açtığı çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalıyoruz.

Doğal antioksidanların, özellikle damar işlevlerine etkisine bağlı olarak, son yıllarda hipertansiyon ve kalp damar hastalıklarında tedavi edici olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Florence Nightingale Hastanesi’nden Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Tuba Kayan Tapan antioksidanlardan zengin sebze ve meyvelerin, düzenli kullanılmasına bağlı olarak, kan plazmasında antioksidan seviyesi yükselebileceği ve buna bağlı olarak yüksek tansiyon seviyesinde düşme sağlanabildiğini ortaya koyan çalışmalar bulunduğunu belirtti.

Domates ve domates ürünleri: alfa-tokoferol, flavanoidler ve özelikle karotenoitler( beta-karoten) gibi önemli antioksidanlar bakımından zengindir. Domatesteki en kuvvetli karetonoid likopendir. Bu bileşenler oksidasyonu önlediği için, platelet kümeleşmesini engelleyerek, kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir.

Zencefil: Tropic bölgelerde yetişen bir bitkidir. Kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitamini içerir. Diyetle beraber alındığında termojenik etkiyi arttırarak zayıflamaya yardımcıdır. Yapılan çalışmalarda, kan basıncını düşürücü etkisi bulunmuştur. Vücut yağının azalmasını sağlayarak, yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır.

Kırmız ve siyah meyveler: Antioksidan maddelerden oldukça zengin oldukları için, oksidatif hasarı ortadan kaldırarak, hücre ve damarlardaki hasarın önüne geçerler. Yabanmersini, mürver, böğürtlen, ahududu, çilek bu gruba girmektedir. Kan basıncını düşürücü etkileri vardır.

Posa: Meyve, sebze, kurubaklagiller, tam tahıllı besinler, yağlı tohumlar posadan oldukça zengindir. Yüksek posa alımı (30-35 gr/gün), hipertansiyonu düşürdüğü yapılan araştırmalarda gösterilmektedir.

Özellikle meyveleri kabuğuyla yemenin (tabiki yiyice yıkdıktan sonra) sağlımız için oldukça yararlı antioksidan içeriği ve yüksek posa içeriği sayesinde kan basıncını düzenlediği bildirilmektedir.

Kafein: Kolalı içecekler, çikolata ve kahvede bulunur. Yüksek kafeinin vücudun adrenali salgılanmasına neden olarak tansiyonu yükseltici etkisi bulunmaktadır.

Sarımsak: İçinde 33 çeşit kükürt bileşği vardır. Aynı zamanda çinko ve C vitamininden de zengindir. Damar tıkanıklığı önlemesinin yanında, tansiyon düşürücü olarak da bilinmektedir.

Omega 9: Zeytin yağı, avakado, badem, yer fıstığı, pecan fındığı, fındık yağı omega 9 içeren yağlardır. Oleic asit olarak adlandırdığımız omega 9, damar sertliği riskini düşür ve kan basıncını dengeler.

Omega 3: Balık (somon, uskumru), semizotu ve yağlı tohumlarda bulunur. Kan basıncını düşürücü etkisi çalışmalarca kanıtlanmıştır. Haftada 2 gün balık tüketimi önerilmektedir.

Fiziksel aktivite: Sedanter yaşam süren kişilerde, hipertansiyon gelişme riski, düzenli fiziksel aktivitesi olanlara göre, %20-50 daha fazladır.

Hipertansiyonu önlemek ve korunmak için beslenme alanında yapılması gerekenler:

tansiyonla-arasi-iyi-olan-besinler-ilgincbirbilgi

Yemeğin tadına bile bakmadan elimize tuzluğu almayalım

Tuzsuz ekmek yiyelim

Konserve turşudan uzak duralım. Özellikle turşu çok tuzludur.

Salamura besinleri tüketmeyelim

Tuzu azaltılmış peynir yiyelim

Tuzsuz yemek çok tatsız diyorsanız biber, sirke, limon suyu ve değişik bitkilerle yemek tatlandırılabilir.

Sosların çoğu tuzludur

İşlenmiş etlerden (sucuk, pastırma, sosis, salam, jambon) kaçınalım

Galeta unu, kraker, mısır gevreği, patlamış mısır unutmayın ki tuz içerir

Hazır çorbalar, et suyu tableti genel olarak tuzludur

Tatlı bisküviler de tuz içerir. Mutlaka etiket bilgisine bakılarak gıdaların tuz ve sodium içeriği takip edilmelidir.

Önceki yazımız Yemek ve gıdalar ile ilgili ilginç püf noktaları vermektedir.