Üzümün her cinsi faydalı

Üzüm, asmagiller (Vitaceae) familyasının Vitis cinsinden sarılgan bitki ve yeryüzünde kültürü yapılan en eski meyve türüdür. Dünyanın en yaygın olarak sevilen meyvelerinden biri olan üzüm, besin değerleri bakımından oldukça zengindir. Bol miktarda B vitaminleri ile C vitamini içeren üzüm, E vitamini ile potasyum, kalsiyum, sodyum, fosfor, demir, magnezyum ve kükürt minerallerini de içinde barındırır.

Bir kilogram üzümün, içerdiği besin değerleri açısından, 1.150 litre süte, 390 gram ete veya 1.2 kilogram patatese eşdeğerdir.

Güçlü bir antioksidan olan üzüm kansere karşı koruyucudur. Vücuda ve beyne enerji ve kuvvet verir. Yorgunluğu giderir. İyileşmeyi hızlandırır. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir. Böbrekleri çalıştırarak vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Kanı ve vücudu temizler. Bulantıları önler. Karaciğer ve dalak hastalıklarına, romatizma ve gastrit şikâyetlerine karşı etkilidir. Kan yapıcı bir besin olan üzüm kansızlara iyi gelir. Yüksek tansiyonu düşürür. Böbrek kumlarının ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Cildi güzelleştirir. Kuru üzüm ise damar sertliği ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır.

uzumun-her-cinsi-faydali-ilgincbirbilgi-3

Üzümü yerken ara ara çekirdeklerini de çiğnemek çok faydalıdır. Üzüm çekirdeği dişlerinizin arasında ezilirken, içerdiği OPC-kompleksi de açığa çıkacaktır. Bu OPC-kompleksinin öylesine güçlü antioksidan özelliği vardır ki bugüne kadar araştırılmış ve incelenmiş hiçbir meyvede ve çekirdeklerinde bu özellikte ve güçte antioksidan yoktur. Üzümün kendisinde de OPC vardır. Ancak, çekirdekleri çok daha güçlü olan OPC-kompleksi içerir. Üzümün çekirdeklerini dişlerinize zarar vermeyecek şekilde dikkatlice çiğnemeniz gerekir. Bu çekirdekte bulunan OPC-kompleksi, özellikle yıllar içerisinde kırılganlaşan kılcal damarların esneklik kazanmasında ve kan sirkülasyonunda önemli bir takviyedir. Cilt hücrelerine oksijen ulaşımını hızlandırma ve cilde tazelik verme özelliği de vardır. Kalp damarlarının içten yağ bağlamasında da önleyici gücü mevcuttur.

uzumun-her-cinsi-faydali-ilgincbirbilgi-1

Ancak her şeyin olduğu gibi üzümün de fazlası zarardır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu taze beyaz üzüm ve taze siyah üzümü tüketirken ölçülü olmaları gereken iki grup olduğunu söylüyor. Bunlardan birincisi ilk dört ayını tamamlamamış hamile kadınlar, ikinci gruptaysa hekimleri tarafından “karaciğer yağlanması” teşhisi konulmuş kişiler. Hamile kadınların taze üzüm tüketimlerinde ölçülü olmalarını gerektiren nedenin, taze üzümün içerdiği ellagik asit olduğunu söyleyen Saraçoğlu, bu asitin, düşük yaptırma özelliğine sahip olduğunu belirtiyor. Kadınların hamilelik döneminde üzüm tüketimi konusunda dikkatli olmasını gerektiren bir diğer neden ise taze üzüm çeşitlerinin içerdiği diethyl-amin maddesinden kaynaklanıyor. Diethyl-amin’in teratogenic bir madde olduğunu bunun da embriyo yada fetusün gelişimini engelleyebilecek ve bozabilecek nitelikte olduğunu söylüyor.

uzumun-her-cinsi-faydali-ilgincbirbilgi-2

Saraçoğlu’na göre karaciğer yağlanması teşhisi konulmuş olan hastaların da taze üzüm türlerinin tüketiminde ölçülü olmaları gerekiyor. Ancak taze üzümün içerdiğinde bulunan betaine maddesinin karaciğer yağlanmasına neden olması ya da kadınların hamilelik dönemlerinde meydana gelebilecek sorunlar sebebiyle, bu iki grubun kesinlikle üzüm yememeleri gerektiği sonucuna varamayacağımızı belirten Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bu gruptaki kişilerin taze üzüm tüketimlerinde en az şeker hastaları kadar ölçülü olmaları gerektiğini söylüyor.

Önceki yazımız Vücudumuz ile ilgili şaşırtıcı gerçekler hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Üzümün her cinsi faydalı” için 1 yorum

  • 9 Nisan 2014 Saat 01:13
    Permalink

    Ne kadar meyve sevmesemde bunlar hep faydali bilgiler. Sagolun

Yorumlar kapalı