Vücudumuz ile ilgili şaşırtıcı gerçekler

İnsan vücudu aslında oldukça karmaşık bir sistemdir. Öyle ki binlerce yıllık tıbbi bilgiye ve tecrübeye rağmen, hala doktorları ve araştırmacıları şaşırtmaya devam ediyor.

Bize oldukça sıradan görünen vücudumuz ve vücut fonksiyonlarımız oldukça ilginç ve şaşırtıcı gerçeklere sahiptir ve bizi bir takım tehlikelere karşı uyarırlar. Bu ilginç ve şaşırtıcı uyarılardan bazıları şunlardır;

Nabzınız ne kadar yavaş atıyorsa o kadar uzun yaşayacaksınız demektir. Yani nabzınız 70′in altındaysa sağlıklısınız anlamına geliyor.

Aynada gözlerinizden birine bakın. İris’in etrafında beyaz bir daire varsa kolesterol seviyeniz yüksek anlamına geliyor. Bu aynı şekilde yaklaşan kalp sorunlarının da en büyük habercisi.

Eğer dakikada 15 kez ve daha altında nefes alıp veriyorsanız sağlıklı ciğerlere sahipsiniz demektir. Eğer 25 kez nefes alıp veriyorsanız o zaman sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Gözünüzün hemen altında elmacık kemiğiniz üzerine bir cetvel yerleştirin. Sonra cetvelin üstüne bir kredi kartı yerleştirin kartı en rahat okuduğunuz uzaklığı ölçün. Ne kadar yakına gelirse gelsin kartı rahat okuyabiliyorsanız bu göz sağlığınızın iyi olduğu anlamına geliyor.

İşaret ve yüzük parmakları aynı uzunlukta olan kişilerin kalp krizi geçirme riski daha fazla.

Yere bir metre uzunluğunda bir çizgi çizin. Üzerinde rahat rahat yürüyebiliyorsanız, vücudunuzun koordinasyonu iyi işliyor demektir.

Tırnaklarınıza dikkatle bakın. Eğer hafif mavilik ya da morluk görürseniz bu bir kalp hastalığıyla karşı karşıya olduğunuz anlamına gelebilir. Tırnaklarınızın aşırı kalın olması ya da üstlerinde tümsekler olması da nefes alma hatta akciğer sorunlarıyla karşı karşıya olduğunuzu gösterebilir.

Avuç içlerinize dikkatle bakın. Eğer kırmızı ve lekelilerse karaciğerinizde sorun var demektir.

Bir tepsinin üstüne rasgele 10 eşya koyun. Tepsiye sadece 10 saniye bakın. Kaç tanesini hatırlayabildiniz ? İyi bir hafızanızın olması Alzheimer’le karşılaşma riskinizin daha az olacağı anlamına geliyor.

Baş parmağınızla ayak bileğinizin arka kısmına bastırın. Eğer bastırdığınız noktada çok fazla çukurluk oluşuyorsa, o zaman kalp, akciğer, böbrek sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Her 3 saatte bir tuvalete birden çok gitme ihtiyacı mı hissediyorsunuz ? Diyabetin en erken alarmlarından biri sık sık tuvalete gitmektir.

Sırt üstü yatın. Bacaklarınız dümdüz olsun. Bir bacağınızı havaya kaldırın. Bir kişinin ayağınıza bastırmasını isteyin. Eğer bacağınız yere düşüyorsa,kaslarınız da bir zayıflık olduğu anlamına geliyor.

Kollarınızı yere paralel olarak tam karşınızda birşeye uzanıyormuş gibi uzatın. Ellerinize dikkat edin. Eğer elleriniz bu pozisyonda titriyorsa o zaman tiroit olma riskiniz oldukça fazla demektir.

Vücut şekliniz elmaya benziyorsa, yani yağlarınız belinizin çevresinde toplanıyorsa, kalp sorunu yaşama riskiniz daha fazla.

Vücudumuz ile ilgili şaşırtıcı ve bazı enteresan gerçekler ise;

vucudumuz-ile-ilgili-sasirtici-gercekler-ilgincbirbilgi

Kalbimiz normal olarak dakikada 70-72 kere atar. Bu atışa göre 70 yaşındaki insanın kalbi 2.500 milyon kere atmış ve bu süre içindede 167.561.600.000 kilo kan damarlarımıza pompalamıştır.

Vücudumuzda 25 milyar oksijen alıcı kırmızı kan yuvarlakları bulunmaktadır. Bunları bir yüzey üzerine yayacak olursak 2570 metre karelik bir alanı kaplar.

Doğduğumuzda vücudumuzda 270 den fazla kemiğimiz varken büyüdükçe bunların bazısı birbiriyle kaynaşır ve kemik sayısı 206’ya kadar düşer.

Normal bir vücut ısısı ile insanın dayanabileceği en sıcak suyun ısısı 110°Cdir.

Normal bir insan vücudunda bulunan elektrik 25 Wattlık bir lambayı dakikalarca yakabilir.

Esmerlerde 120.000 sarışınlarda ise 140.000 adet saç teli vardır. Her gün başımızdan 25.000 civarında saç teli kopar ve yerine yine aynı sayıda yenileri çıkar.

Bir dakika içerisinde 1.025 cm küplük havayı içimize çeker 4 kilograma yakın kanı vücudumuz içinde devrederiz.

Yapılan araştırmalara göre 6 dakika su altında kalabilir 20 dakika nefesimizi tutabilir sıfırın altında 103 derecelik bir soğuğa karşı koyabiliriz. 30 gün aç 110 saat da uykusuzluğa dayanabiliriz.

Tırnaklarımız bir yılda 3 75 metre kadar uzar.

İnsan doğduktan bir kaç gün sonraya kadar hiç birşey duymayacak kadar sağırdır.

Çok şiddetli hapşırmalar kaburgalarından birinin kırılmasına neden olabilir ve hapşırmayı engellemeye calışmak, başdaki veya boyundaki damarlardan birinin yırtılabilmesine neden olabilir. Bu yırılma ölümle sonuçlanabilir.

1 saat süreyle kulaklıkla müzik dinlemek kulaktaki bakterin sayısını %700 arttırır.

Parmak izleri gibi dil izleri de her insanda farklı ve benzersizdir.

Dünyada her 25 kişiden 1’i astım hastasıdır.

Vücudumuzda bulunan yağlar ile 7 adet büyük boy sabun kalıbı yapılabilir.

Vücudumuzda o kadar çok karbon taşırız ki bunları bîr araya toplayıp kullanmak mümkün olsa; 9.000 adet kurşun kalem yapabiliriz.

Beyine giden ve gelen sinir sinyallerinin hızı saatte 273.6 km’ye ulaşabilmektedir.

İnsan kalbinin yarattığı basınç, kanı 10 metre yüksekliğe fışkırtmaya yeterlidir.

Hapşırık hızı 160 km/saat’i geçebilir.

Yaşamınız süresince iki yüzme havuzunu dolduracak kadar tükürük üretirsiniz.

Önceki yazımız 60 yıldır yıkanmayan dünyanın en kirli adamı hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Vücudumuz ile ilgili şaşırtıcı gerçekler” için 3 yorum

 • 8 Nisan 2014 Saat 16:09
  Permalink

  Su an ilginc bir ruh hali icinde hafifi bir sok gecirdim desem inanmazsiniz belki ama oyle.

 • 27 Nisan 2014 Saat 15:23
  Permalink

  bişeyi unutmuşsun:bir insanın bütün damarları üst
  üste konulursa dünyayı 2 yada birkez çevreler

Yorumlar kapalı