Vücudun Coca Cola’ya verdiği tepkiler

Coca Cola’yı çoğumuz düşünmeden tüketiyoruz. Peki Coca Cola içtikten sonra vücudumuzda ne gibi değişiklikler oluyor ? Vücudumuz Coca Cola’ya nasıl tepkiler veriyor ?

Prof. Dr. Ayşe Akın bir bardak Coca Cola içtikten sonra vücudumuzda meydana gelen sürecin sağlığımıza etkilerini şu şekilde anlatıyor;

İlk 10 dakika: 10 çay kaşığı şeker vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.

20 dakika: Kan şekerinizde ani bir yükselme olur yüksek miktarda insulin patlamasına neden olur. Karaciğeriniz vücudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. Bu sadece bir kaç dakika içinde olur.

40 dakika: Kafein emilimi tamamlanır. Göz Bebekleriniz büyür kan basıncınız yükselir karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar. Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.

vucudun-coca-cola-ya-verdigi-tepkiler-ilgincbirbilgi

45 dakika: Beyninizde dopamin salgısı artar. Bu tıpkı eroinin vücuttta yaptığı tepkimelere benzer.

60 dakika: Kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı). Bu da vücutta depolanmış kalsiyum magnezyum ve çinko’nun da beraberce dışarı atılması demek.

Bir süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. Vücudunuzda Coca Cola ile aldığınız bütün su tekrar dışarı atıldığı için susuzluğunuzu tekrar hissedeceksiniz. Şeker ihtiyacını takiben kafein isteği de başlayacak (tıpkı sigaradaki gibi).

Bu kısır döngü devam ettiği sürece karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde Leptin ve insulin direnci gelişir. Vücudunuz artık şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bu bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.

Önceki yazımız Karıncaları öldürmeden onlardan kurtulmanın yolları hakkında bilgiler vermektedir.

  

Vücudun Coca Cola’ya verdiği tepkiler” için 3 yorum

 • 20 Şubat 2015 Saat 19:50
  Permalink

  kesinlikle doğru…23 yasındayım günde tek başıma 2.5 lt bitiriyodum göbek dişlerde leke her türlü pislik bu cola yüzünden oluyor…8 aydır içmiyorum :) İÇMEYİN

 • 16 Mart 2015 Saat 17:29
  Permalink

  Çok iyi bir site teşekkürler.

 • 3 Ağustos 2016 Saat 15:39
  Permalink

  yok artık gğnde 2 litre içiyorum on numara vücut var

Yorumlar kapalı