Vücudunuzun yüzde kaçı plastiklerden oluşuyor ?

İşte o gün şimdi bu gün. Hepimiz uzaylı robotlara dönüşüyoruz. İnsanlığın DNA yapısı bile bozulma riski altında. Çünkü plastik gıda kaplarındaki petrol bazlı BPA (bisphenol A) maddesinin insan kromozomlarını taklit ettiği, vücut hormonlarını bozduğu bilimsel olarak kanıtlanmış gerçeklerdir.

BPA, Bisphenol A nedir ?

BPA yani kimyasal adı ile Bisfenol A polikarbonat molekülleri ile iki fenol’un birleşmesinden meydana gelen bir tür organik bileşiktir. Son yıllarda en çok naylon ve plastik maddeler, PVC ve polyester gibi pek çok maddenin üretilmesinde kullanılan Bisphenol A maddesi, dünya genelinde yılda 2 ila 3 milyon ton civarında üretilmektedir.

Hidroklorik asit başta olmak üzere, asit sınıfındaki maddeler aracılığıyla işlenmeye müsait olan madde, aşağıdaki gibi elde edilebilmektedir;

(CH3)2CO + 2 C6H5OH → (CH3)2C(C6H4OH)2 + H2O

Araştırmalarda, Amerika nüfusunun %93 ünün vücudunda hormon bozucu BPA maddesi bulunduğu tespit edilmiştir. Siz ve aileniz de BPA’ ya maruz kalıyor olabilirmisiniz?  Kendimizde, ailemizde ve yakınlarımızda gördüğümüz bir çok hastalıkların nedeni veya tetikleyicisi BPA olabilir.

vucudunuzun-yuzde-kaci-plastiklerden-olusuyor-ilgincbirbilgi

Plastik hammaddesi BPA (Bisphenol A)’ nın başlıca çocuk ve erkeklerde hormon bozukluklarına ve yine özellikle de kadınlardaki östrojen hormonunu taklit ettiği, kanser riskini artırdığı, meme ve prostat tümör hücrelerinin büyümesini desteklediği kanıtlanmış bilimsel gerçeklerdendir.

Bilim adamlarının açıklamlarına göre BPA 24 saat içerisinde insan vücudunda metabolize olabiliyor ve çok az miktarda BPA ya maruz kalınması halinde dahi aynı sağlık bozucu tehlike risklerini taşıyor. Zaten Amerika’ da her sekiz kadından birinin meme kanseri olması da anlatılanları doğrulayan acı bir gerçek değilmidir?

Tanıdıklarınızda meme kanseri olan var mı?

Bir çok hastalık ve kansere neden olabilen BPA’ ya ne kadar maruz kaldığınız belirsizliği ve yaşanacak acı hastalık gerçekleri zamanla tarihe karışacaktır.

Kendi ve aile sağlığımızı korumak, sebebi bilinmeyen ve ölümcül olabilen hastalıklarla karşılaşmamak için, BPA içeren plastik ambalajlı gıdaları tüketmemeliyiz.

Sanayicilerin BPA içeren plastikler yerine, BPA FREE adı ile üreterek toplumlara sundukları, BPA maddesi içermeyen plastikleri kullanmaya özen gösterin.

Bisfenol A, “Termal kağıt” olarak adlandırılan kağıtlarda, su damacanalarında yaygın olarak kullanılan PC adlı plastikte, plastik biberon, emzik ve ürünlerinde, plastik taşıma ve yemek kaplarında, polikarbonatlı içecek şişelerinde, plastik içecek pipetlerinde ve hada pek çok plastik üründe bulunmaktadır. BPA’lı ürünlerden uzak durmak için aldığınız ürünün üzerinde Bpa Free ibaresinin olmasına dikkat edin.

Önceki yazımız Televizyondaki şiddetin insanlar üzerindeki etkisi hakkında ilginç bilgiler vermektedir.