Yılan meyvesi Snake Fruit

Yılan meyvesi, Snake Fruit, Salak (Salacca zalacca ) isimleri ile bilinen bu egzotik meyve Arecaceae familyasından bir tür palmiye ağacı meyvesidir. Adını parlak kırmızımsı kahverengi, yılanı andıran pullu kabuğundan alır. Meyvenin dışı keskin dikenlerle kaplıdır. Yaklaşık 5,5 – 6 metre boya ulaşan bu palmiyelerin aşağı kısımlarında salkım şeklinde yetişen yılan meyveleri genellikle yumurta ve armut formundadır.

Üst kısmından ufak bir kısım kesilerek meyvenin kabuğu kolayca soyulur ve içerisinde üç ayrı bölüm bulunur. Her bir bölümün kendine has çekirdeği vardır ancak yılan meyvesinin çekirdekleri yenmez. Snake Fruit’in içinde genellikle 2-3 parça meyve bulunur. Sulu bir meyve değildir. Meyvelerinin eti azdır ve büyük bir kısmı çekirdekten oluşur. Hafif asitli ancak tatlı bir meyvedir. Meyvenin içi açık sarı ve pembe renklerdedir. Tadı ise armut’a benzetilmektedir.

yilan-meyvesi-snake-fruit-ilgincbirbilgi-2

Yılan meyvesi Snake Fruit Tayland, Malezya, Brunei ve Endonezya’da yetişmektedir. Meyvenin 3 farklı türü vardır. Bu türler; Salak Pondoh, Salak Bali, Salak Gula Pasir’dir.

Salak Pondoh türü yılan meyvesi Yogyakarta bölgesinde bulunan en önemli türdür. Bu tür ayrıca kendi içinde Pondoh Super, Pondoh Hitam ve Pondoh Gading isimlerinde üç türe ayrılır.

Salak Bali türü yılan meyvesi Bali adasında bol miktarda yetişen bir türdür. Diğer türlere göre biraz sulu ve çıtır’dır. Tadı ise Ananas’a benzetilmektedir.

Salak Gula Pasir türü yılan meyvesi diğer türleri içinde en şekerli olanıdır. Genellikle Mayıs ve Ağustos ayları arasında yetişen Snake Fruit yaklaşık %13 alkol oranına sahip bir meyvedir.

Önceki yazımız Balıkların dilini yiyerek, dilin yerine geçen isopod’lar hakkında bilgiler vermektedir.