2014’de Dünya çapındaki web sitesi sayısı

Bildiğiniz gibi gelişen teknoloji ile birlikte internet dünyada vazgeçilmezler arasında yerini çoktan aldı. Başlarda sadece belli başlı yerlerde internet bulunurken şimdilerde hemen her evde, iş yerinde ve cebimizde dahi internet erişimi bulunuyor. Peki bu kadar yaygın halde kullanılan internet dünyasında bizlere hizmet veren kaç tane web sitesi olduğunu hiç merak ettiniz mi ? Ben merak ettim ve Dünya’da kaç web sitesi var, Türkiye’de kaç web sitesi var araştırdım.

Dünyadaki internet sitesi sayısını Netcraft (internet izleme şirketi) sitesi düzenli olarak yayınlayarak belli başlı istatistikleri de bizlere sunuyor. Grafikler ile yıllar göre Dünyadaki web sitesi sayısı artışlarını gösteren site pek çok detayı da bizlere sunuyor. Siteden edindiğim bilgilere göre Haziran 2014 yılına ait dünya çapındaki web sitesi sayısı şöyle :

2013 yılının Haziran ayında 672.985.183 adet olan dünya çapındaki web sitesi sayısı 2014’de 968.882.453’e yükselmiş. Yani 2014’de dünya çapındaki web sitesi sayısında 1 yıl içinde 295.897.270 adet artış olmuş.

Yayın hayatına yeni başlayan 296 milyon web sitesi sayısı 1 yıl için oldukça büyük bir rakam. Bu rakamların bu denli yüksek olması ise artık web sitesi kurmanın neredeyse çocuk oyuncağı olmasından kaynaklanıyor. Alan adı satın almak da artık 10-15 dakikalık iş. Ancak buradaki temel sorun, aktif site sayısının neredeyse toplam site sayısının 5’de 1’i kadar (Haziran 2014’de aktif site sayısı : 181.414.052 adet) olması.

Haziran 2014 yılına ait Türkiye çapındaki web sitesi sayısı ise yaklaşık olarak 20 milyon adet civarında ve bunlardan yaklaşık 4 milyon’u aktif olarak hizmet vermekte.

2014-de-dunya-capindaki-web-sitesi-sayisi-ilgincbirbilgi

Yine haziran 2014 itibariyle Dünya genelinde en çok ziyaret edilen ilk 10 web sitesi sırası ile; google, facebook, youtube, yahoo, baidu, wikipedia, twitter, Qq, taobao ve 10. Sırada yer alan amazon web sitesi.

Türkiye genelinde en çok ziyaret edilen ilk 10 web sitesi ise; google, facebook, youtube, hürriyet, milliyet, sahibinden, twitter, live, R10 ve 10. Sırada yer alan mynet.

Gün geçtikçe internet çöplüğe dönüyor ve bu işin sonu ne olacak belli değil. Çöplük siteleri günlük hayatımızda çok fazla görüyoruz; özellikle eski yazılmış yazılarda verilen bağlantılara gittiğinizde o sitenin yerinde yeller estiğini, artık bir domain tacirinin eline düştüğüne sıkça rastlıyoruz.

İnternet sisteminde o kadar çok web sitesi var ki bir gün sistem doygunluğa ulaşıp çöktüğünde Dünya’da bilinmez bir kaos oluşacağı açık ve nettir. 2014 yılında internet dünyasında bulunan yaklaşık 1 milyar web sitesinin yüzde 20 si aktif olmasına rağmen bu sayı hala çok büyük görünüyor.

Yazan : Serhat Emin Yıldız

Önceki yazımız 22 yıl diyalizde kalan Kevser Yakut hakkında bilgiler vermektedir.