Cryonics, ölüleri bilimle diriltmek

Dünya’nın her yerinden 230 cansız vücut içleri sıvı nitrojen dolu büyük metal silindirler içerisinde, -196 derecesinde, tıbbın bir gün ilerleyip, kendilerini dirilteceği günü bekliyor.

1930 yılında yazılan bir romanda, insanların dondurulmasından söz ediliyordu. 1965 yılında ise ilk vücut dondurulma işlemi gerçekleşti. 1992 yılında Kaliforniya üniversitesinde yapılan deneyde, ölü bir köpek dondurularak tekrar hayata dönmeyi başarmıştı. Ve bu deney, Cryonics’in gerçekliği hakkında akıllarda soru işareti bırakmıyordu.

Dondurulan köpek hayata geri döndüğünde, tüm karakteristik özelliklerini taşıyordu. Alışkanlıkları ve huyları değişmemişti. Şimdilerde, dondurulan insanların bir gün hayata geri döndüklerinde hafızalarının yerinde olup olmayacağının ispatı olarak bu kopek gösteriliyor. Peki ama insan dondurma işlemi nasıl gerçekleşiyor ? Bu süreç nasıl işliyor ?

İnsan dondurma işlemine başlamak için öncelikle ölümünün üzerinden en fazla 2 saat geçmiş olan bir cansız bedene ulaşılıyor, kanın pıhtılaşmaması için bedene bir ilaç enjekte ediliyor. Ölü beden önce buz kalıplarıyla soğutuluyor ardından göğüs kafesi açılarak vücuttaki kan, ölü damarlardan çekiliyor. Yerine ise -50 derecede gliserol enjekte ediliyor. Bu sayede vücut ısısı -50 dereceye düşürülmüş oluyor.

Uyku tulumuna konulan vücut, dışı tahtadan içi fiberglastan yapılan bir sandığa yerleştiriliyor. Sandığın üzerine de kuru buzlar yerleştirilerek vücudun soğuk kalması sağlanıyor. Ancak dondruma işlemi burada bitmiyor ! Isısı -50 dereceye düşen beden, içerisinde sıvı nitrojen bulunan çelik bir tanka yerleştiriliyor. 1 haftanın sonunda ölü bedenin ısısı -196 dereceye ulaşıyor. Sonrasında bu vücut, uyanmayı beklemek üzere Cryonics’in başka bir tankına konuluyor. Her gün sıvı nitrojen miktarı test edilip eksikler gideriliyor.

cryonics-oluleri-bilimle-diriltmek-ilgincbirbilgi

Bu dondurulmuş bedenlerin içinde yer alan vücutların 76 sı sadece kafasını donduran kişilere ait. Tüm vücudunuzu dondurtmak istiyorsanız eğer, 250 bin $ ınızı gözden çıkartmalısınız. Eğer sadece kafanızı dondurmak isterseniz 80 bin $ ınızı bu iş için harcamanız yeterli.

Günümüzde Türkiye’den 16 kişi, ölüm durumunda bedenini dondurtmak üzere bu şirketlere başvurmuştur. Bunlardan birisi ise, Çerkez Ethem’in yeğeni Güner Kuban’dır. Yapılan bir röportajda Kuban şu sözleri söylüyor; “Ben diğer insanlar gibi yaşamaya çok meraklı olduğumdan, hayatımı sürdürmek istediğimden dolayı imzalamadım bu antlaşmayı, tek istediğim, kısa bir süreliğine de olsa gelecekte Dünya’nın nasıl olduğunu bilmek, teknolojinin gelişimini, ışınlanmanın ve zaman makinesinin icad edildiğini, diğer güneş sistemlerinin keşfedildiğini görmek istiyorum. 80 yıl içerisinde dondurulan insanların hepsinin hayata tekrar döndürüleceğine inanıyorum.

ABD’de Oakland City’de yaşayan 71 yaşındaki psikiyatr Dr. Eugene Donovan’da yakalandığı yemek borusu kanserinden kurtulamayacağı kesinleşince dondurulmaya karar verdi. Zaten doktor herzaman ölümsüzlük peşinde olan, hayalci biriydi.

Yazan : Ferda Yılmaz

Önceki yazımız Pabucu dama atılmak deyiminin ilginç hikayesi hakkında enteresan bilgiler vermektedir.