Dünyanın en pahalı özel uçakları ve sahipleri

Teknolojinin ve konforun bir arada sunulduğu özel uçaklar, ünlü ve zengin iş adamlarının, sanatçıların, şeyhlerin kullandığı pahalı oyuncaklar gibi. Artık günümüzde pek çok zengin film artisti ve iş adamının kendi uçakları var.

Örneğin John Travolta’nın yaklaşık 10 adet jeti var. Evinin arka tarafındaysa bir uçak pisti bulunuyor. Fakat, bazı ultra zenginlerin özel uçakları, fiyatları ve konforları ile gerçekten dudak uçuklatıyor. İşte Dünyanın en pahalı özel uçakları ve sahipleri ;

John Travolta’yı pilot yapan uçak

dunyanin-en-pahali-ozel-ucaklari-ve-sahipleri-ilgincbirbilgi-1

Ünlü Hollywood yıldızı John Travolta, Jet tutkusu nedeniyle yolculuktan pilotluğa yükseldi. Travolta ilk özel uçağından aldığı haz nedeniyle özle pilot eğitimi aldı. Günümüzde yakın arkadaşlarını özel uçağıyla dolaştıran film yıldızı Boeing 707 marka uçağı için 5 milyon dolar harcamış.

Harrison Ford’un özel uçağı

dunyanin-en-pahali-ozel-ucaklari-ve-sahipleri-ilgincbirbilgi-2

İndiana Jones rolüyle tanınan usta oyuncu Harrison Ford’ta özel uçak meraklılarından biri. Ford bir yere davet edildiği zaman eğer uçağıyla yolculuk yapmak isterse benzin masraflarını organizatörlere ödetiyor. Harrison Ford’un Cessna 525B CJ3 adlı uçağına harcadığı para ise 6 milyon dolar.

Trump’un kulelere ihtiyacı yok

dunyanin-en-pahali-ozel-ucaklari-ve-sahipleri-ilgincbirbilgi-3

Amerika’nın emlak kralı Donald Trump 1968 yapımı Boeing 727-23 marka bir özel uçak kullanıyor. Emlak kralının bu uçağa harcadığı para gizli tutuluyor. Ancak, 23 kişilik bu özel uçağın ceylan derisi koltukları, kristal avizeleri, dünyaca ünlü resamların elinden çıkmış yağlı boya tabloları ve 23 karatlık altın kaplama Trump logosu bile bu gizliliği bozmaya yetiyor.

Bill Gates’in uçak tutkusu

dunyanin-en-pahali-ozel-ucaklari-ve-sahipleri-ilgincbirbilgi-4

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, yoğun iş ve konferans temposunu karşılamak için Tokyo’dan New York’a aktarma yapmadan gidebilen bir jet kullanıyor. 8 kişilik  Bombardier BD-700 Global Express marka bu özel uçak Gates’in teknoloji ihtiyaçları için modifiye edilmiş. Uçağın elden geçmemiş hali bile 40 milyon dolar ediyor.

Başarılı futbolculara bir tur ödül

dunyanin-en-pahali-ozel-ucaklari-ve-sahipleri-ilgincbirbilgi-5

Chelse futbol kulübünün sahibi Roman Abramovich Rusya’nın en zingin dördüncü kişisi. Abramovich’in Boeing 767’si tam olarak sır. Ancak uçağın içinin altın kaplama olduğu da biliniyor. Zengin iş adamı başarılı futbolcularına ödül olarak bu uçakla rüya gibi bir gece geçirmelerini sağlıyor.

Elvis Presley’in zamanın ötesindeki uçağı

dunyanin-en-pahali-ozel-ucaklari-ve-sahipleri-ilgincbirbilgi-6

Rock müziğin kralı Elvis Presley, Convair 880 marka bu uçağı 1975 yılında 250 milyon dolara satın almıştı. Kral daha sonra, uçağını özel ihtiyaçlarına göre 600 bin dolara modifiye etti. Günümüzde hâlâ kullanılabilen bu özel uçak döneminin çok ötesinde bir tasarıma ve lükslüğe sahipti. Kralın jetinin içerisinde bir müzik kulübü bile bulunuyor.

Tüm basket takımına yetiyor

dunyanin-en-pahali-ozel-ucaklari-ve-sahipleri-ilgincbirbilgi-7

NBA takımı sahibi Amerikalı milyarder Mark Cuban’ın jeti tamamen sipariş üzerine özel yapıldı. Boeing 767 marka bu uçak Cuban’ın isteği üzerine 50 özel koltukla donatıldı. Otel gibi hazırlanan bu özel uçak, en uzun boylu yolcunun bile rahat rahat oturabileceği genişliğe sahip.

Saltanat uçağı

dunyanin-en-pahali-ozel-ucaklari-ve-sahipleri-ilgincbirbilgi-8

Brunei Sultanı’na ait olan bu saltanat uçağı, 100 milyon dolara satın altındı. Sultan Boeing 747 marka uçağını 120 milyon dolar karşılığında tuvaletleri bile altından olacak şekilde tekrar modifiye ettirdi.

Başkanlar ona emanet

dunyanin-en-pahali-ozel-ucaklari-ve-sahipleri-ilgincbirbilgi-9

Dünyanın belkide en ünlü özel uçağı Amerikan Başkanları’na tahsis edilen Air Force 1’dir. Kıtalar arası yolculuklar için tasarlanan bu uçakta, başkan için bir toplantı odası, duş, yatak, konuklar için özel oda ve devlet lideriyle birlikte akşam yemeği için lüks bir restoran bulunuyor. Her zaman bir grup jet tarafından korunulan, gerektiğinde günlerce Başkan’ın ülkesini havadan yönetmesini sağlayan bu uçak listemizde yer alan en pahalı özel uçaklardan değil. Çünkü bu ünvana çok daha özel bir jet sahip.

Görkemli, uçan saray

dunyanin-en-pahali-ozel-ucaklari-ve-sahipleri-ilgincbirbilgi-10

Suudi Prens’i Alwaleed’in uçağının fiyatını sormaya kimse cesaret edemiyor bile. Çünkü uçan bir saray olarak tasarlanan bu özel uçağın en sade bölümleri altın kaplama tuvaletleri. Prensin uçağında balo salonu, havuz, hamam ve toplantı salonu bulunuyor. Alwaleed verdiği bir demeçte uçağının 485 milyon dolara hazırlandığını belirtti. Prensin bu özel sarayının sırf altın suyuyla yapılmış dış kaplama boyası bile 48 milyon dolar tutmuş.

Yazan : Efkan Ermeni

Önceki yazımız Türlerinin son örneği olan 10 ilkel kabile hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.