Hangi padişah hangi burçtan ?

Osmanlı dönemi padişahlarını birçok yönüyle ele alıyoruz. Eşleri, çocukları, taht kavgaları, çalmaları, başarıları, kaç savaş kazandıkları gibi konuları ile tanıyoruz onları. Peki, hiç Osmanlı Dönemi Padişahlarının hangi burçtan olduklarını merak ettiniz mi ?

Dünyanın gelmiş geçmiş en uzun hanedanlığının sahibi Osmanoğulları ailesinin üyeleri, dünyayı titreten atalarımızın burçlarını sizler için araştırdık.

İşte günlük koşturmanız arasında bir kahve molası vererek sizleri keyiflendirecek, yüzyıllar öncesi yaşamış ve tarihimize damgasını vurmuş olan (Osmanlı arşivinde yer alan doğum tarihlerine göre) hangi padişah hangi burçtan araştırmasının sonuçları :

Kanuni Sultan Süleyman

hangi-padisah-hangi-burctan-ilgincbirbilgi-1

27 Nisan 1495 doğumlu Kanuni Sultan Süleyman, Boğa Burcu. Venüs’ün etkisinde olan Kanuni, çok hırslı, çalışkan ve sabırlı kişiliğiyle tanınıyor. İlgilenenler bilir ki, boğa burçları başarmak isteyen bir burçtur. İyi bir aşık olduğu ise dillere destan Hürrem Sultan aşkından belli değil mi ?

Sakin, aceleci olmayan, geniş düşüneni, adalete son derece inanan ve geri vitesi olmayan Kanuni Sultan Süleyman tam bir boğa burcu. Geniş bir perspektife sahipti. Bu sebeple aldığı kararlarda çok düşünüp hareket eder ve aldığı kararları kolay kolay değiştirmezdi.

Sultan İbrahim

hangi-padisah-hangi-burctan-ilgincbirbilgi-2

5 Kasım 1616 yılında doğan Sultan İbrahim, Akrep Burcu. Deli olarak tanınsa da, aslında hayalperest ve zeki bir padişahtı. 4. Murat emriyle ölümü istendi ama Kösem Sultan sayesinde kurtuldu ve 18. Padişah olarak tahta geçti.

Şehzadeliğinde ise çok sıkı bir saray hayatı yaşamış, kardeşleri öldürüldüğü için korku içinde büyümüştür.

III. Osman

hangi-padisah-hangi-burctan-ilgincbirbilgi-3

2 Ocak 1699 tarihinde doğan III. Osman, Oğlak Burcu. Cömertliği ile tanınmasının yanı sıra sert, asabi ve sabırsız bir insandı. Saray kadınları ayak seslerini duyduğunda hemen odalarına kaçardı.

Şefkat ve merhamet sahibi olan III. Osman, yalan ve rüşvetten nefret eden bir padişahtı. Yumuşak karakterli olmasına rağmen çabuk kızar ve sinirlenirdi. 56 yaşında tahta çıktı ve 25. Osmanlı padişahıdır.

IV. Mehmet

hangi-padisah-hangi-burctan-ilgincbirbilgi-4

2 Ocak 1642 doğumlu IV. Mehmet, Oğlak Burcu. Avcı ve edebiyatçı kimliği ile tanınırdı. Rus seferine çıkıp Viyana’yı kuşattı. Diğer oğlak burçlarına göre daha dikkatli ve kararlı bir kişiliğe sahiptir. 19. Osmanlı padişahıdır ve 7 yaşında padişah olmuştur.

Sultan Süleyman’dan sonra en uzun süre saltanat sahibi olmuştur. Döneminde mimari alanda da birçok faaliyet gerçekleştirilmiştir.

II. Osman (Genç Osman)

hangi-padisah-hangi-burctan-ilgincbirbilgi-5

3 Kasım 1604 tarihinde doğmuştur ve Akrep Burcu’dur. Annesi onu yetiştirirken çok titiz davranmıştır. Zekası, bakışları çok keskindir ve bu özelliğiyle tipik akrep burcudur. Merhametli, hayal dünyası geniş bir padişahtır. 16. Osmanlı padişahıdır ve 14 yaşında amcasının tahtan indirilmesi üzerine padişah olmuştur. İyi terbiyesi ile anılan Genç Osman, Arapça, Farsça, Latince, Yunanca, İtalyanca gibi doğru ve batı dillerinin klasiklerini tercüme edebilecek kadar güzel bir dil eğitimi almıştır.

Tarih onu II. Fatih olabilirdi ihtimali ile tanır. Ancak 1622 tarihinde boğdurularak infaz edilmiştir. O gün güneş tutulmasının yaşanması da ilginçtir.

I. Mustafa

hangi-padisah-hangi-burctan-ilgincbirbilgi-6

5 Haziran 1644 yılında doğan I. Mustafa, İkizler Burcu. Şair ve hattat kimliği ile de tanınırdı. Taht öncesinde, “Zevk, sefahat ve rahatı kendimize haram eyledik” diyen bir padişahtır. Zenta Bozgunu’nu yaşadı ve diplomasiyle çok ilgiliydi. Osmanlı tarihinde ilk defa padişahlığın babadan oğla geçmesi kuralını bozarak kardeşinin arkadaşından tahta çıkmıştır.

İki kere tahta çıkmıştır ve ikinci hükümdarlığında 1,5 yıl tahta kalmıştır. Daha sonra akıl bozukluğu nedeniyle şeyhülislam fetvası ile tahtan indirilmiştir.

I. Bayezit (Yıldırım Bayezit)

hangi-padisah-hangi-burctan-ilgincbirbilgi-7

3 Aralık 1447 tarihinde doğmuştur ve Yay Burcu’dur. Cesur ve atılgandır, Jüpiter etkisinden kaynaklı dine yönelik duyguları ağır basan bir padişahtır. Seyahat etmekten hoşlanan ve çok güzel konuşan bir padişahtır. Diğer yay burcu erkekleri gibi dış görünüm dışında daha öte gerçek değerler arardı.

Yazdığı şiirlerle tanınır ve büyük kahramanlıkları vardır. 4. Osmanlı padişahı olarak tahta geçmiştir.

Yavuz Sultan Selim

hangi-padisah-hangi-burctan-ilgincbirbilgi-8

10 Ekim 1470 tarihinde doğan Yavuz Sultan Selim, Terazi Burcu. Çok sert olan kişiliyle bilinirdi ve kabalıktan nefret ederdi. Savaşmaktan hoşlanan ama sevgi ve güzellik dolu bir padişahtı.

Terazinin gamzeli, çekici özelliklerini taşırdı ve güçlü bir kişiliğe sahipti. 9. Osmanlı padişahıdır ve hükümdarlığı sürecinde Osmanlı toprakları 2,5 kat büyümüştür.

II. Abdülhamid

hangi-padisah-hangi-burctan-ilgincbirbilgi-9

21 Eylül 1843 tarihinde doğmuştur ve Başak burcudur. Tam bir teorisyen olarak tanımlanır. Alman Prensi Bismark, “100 gram aklın 90’ı Abdülhamit’te, 5 gramı bende, 5 gramı da diğer siyasetçilerde” demiştir.

Ceza ve ticaret usulü kanununu çıkarmıştır. Birçok sosyal kuruluşun temellerini atmıştır. Batı’ya dengeci, Doğu’ya İslamcı politikalar izlemiş ve ülke içinde mutlakıyeti güçlendirmiştir.

Fatih Sultan Mehmet

hangi-padisah-hangi-burctan-ilgincbirbilgi-10

29 Mart 1423 tarihinde doğan İstanbul’un Fatihi, Koç Burcu’dur. Burcunun en belirgin ve önemli özelliği ağırkanlılara sabırlı davranması, cesurluğu ve cüretkarlığıdır. Koç burcunun kendine has fikirleri ve yaratıcı enerjisiyle dikkat çeker. İhtiraslı ve soğukkanlıdır.

7. Osmanlı padişahıdır. Avrupa’da “Büyük Türk (Grand Turco)” olarak bilinmektedir. Orta çağı sonlandırmış, Yeni Çağı başlatmıştır ve ‘çağ açan hükümdar’ olarak anılmaktadır.

Yazan : Buse Genç

Önceki yazımız Altından yapılmış ilginç eşyalar hakkında bilgiler vermektedir.