Havai fişekler kuşları öldürüyor !

Arkadaşlarımdan biri havai fişeklerin kuşları öldürdüğünü söyledi. “Havai fişeğin atıldığı noktadan kuş geçme ihtimali çok düşüktür” diye düşünerek arkadaşımın bu söylediğine inanmamıştım. Ertesi gün aklıma takıldı ve internette araştırdım, gerçekten de arkadaşım doğru söylüyormuş.

Havai fişeklerin çıkardığı yüksek ses sadece kuşları değil, çevredeki tüm hayvanları son derece kötü etkiliyormuş. Her havai fişek sesinde evden kaçan, huzursuzlanan hayvanların sayısı neredeyse %100 artıyormuş. Öyle ki sesten uzaklaşmak için o kadar uzağa kaçıyorlarmış ki, bir daha geri dönemiyorlarmış.

Bildiğiniz üzere hayvanların kulakları bizden çok daha hassas. Havai fişeğin gürültüsü hayvanları geçici de olsa sağır edebiliyormuş. Panik içinde ne yapacağını bilmeden uçan kuşlar binalara çarparak veya açık denize doğru uzun bir süre uçarak geri dönecek enerjiyi bulamadıkları için ölebiliyorlarmış.

Yapılan araştırmalar bu tip beklenmedik yüksek sesli gürültülerin hayvanlarda kalıcı hasarlar bıraktığını da saptamış. Havai fişeklerin sıklıkla atıldığı stadyum yanlarındaki ördekler hayatları boyunca minik kalırken, şehir içlerinde bulunan parklardaki ördeklerin çok daha büyük oldukları gözlemlenmiş. Bazı köpekler de bu tip sesleri hayatları boyunca unutamaz ve sinir hastası dahi olurlarmış.

Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olan İstanbul Üniversitesi biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihan Demirci, bir yazısında her geçen gün kullanımı yaygınlaşan havai fişeklerin, sesi, dumanı ve ışığıyla kuşları korkuttuğunu, sağır ettiğini ve şok sonucu ölümlerine bile yol açtığını söylüyor.

havai-fisekler-kuslari-olduruyor-ilgincbirbilgi

Doğa Araştırmaları Derneği’nden İlker Özbahar da, atılan fişeklerden en çok kuşların zarar gördüğünü, çoğu kuşun gündüzcül kuşlar olmasına rağmen martı gibi gece de aktif olan kuşlar için tehlikeli olduğunu belirtiyor. Özbahar, geçen yıl Amerika’da ölü bulunan bir sığırcık sürüsünün ani ölümüne, havai fişek patlamasının neden olduğunu, uzmanların gürültü ve ışığın yarattığı panik nedeniyle kuşların öldüğü görüşüne vardığını hatırlatıyor. Özellikle göç sırasında kuşların fişeklerden olumsuz etkilendiğini belirten Özbahar, bu tür gösterilerin doğal alanlardan uzak yerlerde yapılması gerektiğini söylüyor. Tabii İstanbul gibi büyük bir metropolün kuşların göç yolu üzerinde olduğu hatırlanırsa, “doğal alanlardan uzak bir yer bulunabilir mi ?” bir soru işareti olarak kalıyor.

Yazan : Meryem Taşkın

Önceki yazımız Uzun uçuşlardaki gidiş ve geliş saatinin neden birbirinden farklı olduğu konusunda ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.