Kastamonuspor hakkında ilginç bilgiler

Eğer Kastamonuspor’dan bahsedeceksek söze tabiki Kastamonu’yla başlamak gerekir.

Karadeniz bölgesinin batısında yer alan bölgenin en uzun sahiline sahip olan şehrin 368.907 nüfusu vardır. Evliyalar şehri olarakta bilinen Anadolu’nun en eski şehirlerinden olan Kastamonu’nun Kastamonu Kalesi, Kastamonu evleri, Nasrullah Camii gibi tarihi eserlerinin olmasının yanısıra ülkemizdeki ilk Tarih Müzesi’de burada açılmıştır. Pirinç, sarımsak, çekme helvası ve tabiki ayısıyla meşhurdur. Kurtuluş Savaşı’nda en çok şehit veren illerimizdendir.

Gelelim Kastamonuspor’a, böyle tarihi ve güzide bir şehrin eğer takımı varsa çok yukarılarda olması beklenir. Ama Kastamonuspor ne yazık ki 2015-2016 sezonu itibari ile 3. ligte yer almaktadır.

Kastamonuspor, 1950 yılında yeşil siyah renkler ile Sabahattin Çelengil, Vecdi İlhan, Hasan Çırakoğlu, Kuddusi Akay, Muhtar Yücebıyık, Alaaddin Himmetoğlu, Avni Özbenli ve Fikret Ünal önderliğinde kurulmuş fakat kuruluşu 1966 yılında Çamsuspor’u bünyesi altına alınca tescillenmiştir. Kırmızı siyah renklerini ise, Çanakkale Savaşı’nda verilen şehitlerinin kanından ve hüznünden almıştır. Bir söylenti ise zamanın en iyi takımı olan Milan’dan esinlenildiğidir.

O dönem yeni açılan 2. lige alınıp 3 yıl burada mücadele ettikten sonra 3. lige düşmüştür. 1977 yılına kadar 3. ligte oynamış ve aynı yıl amatör kümeye düşmüştür. Uzun yıllar amatör kümede kalan takım 1984-1985 sezonunda 3. lige çıkmıştır. Artık 3. ligin gediklisi olan Kastamonuspor 2007-2008 ve 2008-2009 sezonlarında başarılı bir dönem geçirip, 2. lige çıkabilmek için play-off oynamış ancak her iki sezonda da başarılı olamamıştır.

kastamonuspor-hakkinda-ilginc-bilgiler-ilgincbirbilgi

2012-2013 sezonunda ise  Kastamonuspor’a gönül verenler şaşkınlığa ve şoka uğramış, futbolun adeta kanayan yarası olan maddi imkansızlıklar sebebiyle Bölgesel Amatör Lige düşmüştür. Orada da bir varlık gösteremeyip Kastamonu Süper Amatör Ligi’ne düşünce yönetim, çareyi Bölgesel Amatör Ligde mücadele eden Tosyaspor ile birleşme kararı almakta bulmuş takımın adı artık Kastamonuspor 1966 olmuştur. 2014-2015 Bölgesel Amatör Lig sezonunda 5.Grup’ta şampiyon olunca yeniden 3. lige çıkmıştır.

Ve tabiki taraftar; futbolun en önemli faktörlerinden biri olan taraftarlar hiç kuşku yokki Kastamonuspor için çok daha fazla şey ifade ediyor. Takım küme düştüğü sezon sadece göstermelik olan yönetime rağmen, kulübe destek çıkıp köklü kulübün kapılarına kepenk vurulmasına engel olmuştur. BAL’da parasızlık nedeniyle tesislerde oynayan takıma maçlarda adeta stadyum havası estirmiş yakın uzak demeden tüm deplasmanlara kendi imkanlarıyla gidip yeniden profesyonel liglere çıkmasında en önemli etken olmuştur. Yeni yönetimle şimdi hedef 2. lig ve daha yukarısı, Eskişehir ve Bursa gibi futbol kenti olabilmek.

Yazan : Emre Rençber

Önceki yazımız İnsan elinin şempanze elinden daha ilkel olduğu hakkında ilginç bilgiler vermektedir.