Rakip takıma transfer olmalarıyla taraftarı sinirlendiren futbolcular

“Damarlarımı kesseniz kanım sarı, kırmızı, lacivert, beyaz, siyah, bordo ve mavi akar”

Büyük bonservis bedelleriyle transfer edilip, yok pahasına elden çıkarılan futbolcular özellikle taraftarı sinirlendiriyor. Yüksek bedeller karşılığında yapılan transferler, kimi zaman kulüp bilançolarınada milyonlarca euro zarar olarak geçiyor.

Rekor bonservis bedelleriyle imza atmasının ardından transfer edildiği yeni takımlarında gösterdiği performansla beklentileri karşılayamayan ve çok daha cüzi bir miktarla satılarak kulübü zarara uğratan futbolcular, taraftarlarını da hayal kırıklığına uğratıyor. Rakip takıma transfer olmalarıyla taraftarı sinirlendiren bu futbolculardan bazıları ise şunlar :

WAYNE ROONEY

Everton’dan Manchester United’a transfer oldu. Üstelik Everton’da oynarken “Bir kere maviysen, hep mavisin.” yazılı tişörtlerle sahaya çıktıktan sonra. Neyseki gitmeden önce taraftarını epey öfkelendirdiği Everton’ın kasasına 25.600.000 Sterlin koydu.

HAİM REVİVO

2 sezon oynadığı (2000-2002) ve tüm taraftarların sevgisini kazandığı Fenerbahçe’den, bedelsiz olarak Galatasaray’a transfer oldu. İsrailli orta saha oyuncusuna gıcıklık hissiyatı öyle büyüdü ki; Türkiye’den ayrıldıktan sonra bile adı Hain Revivo diye anılmaya devam etti.

LUİS FİGO

Barcelona’da geçen 5 koca sezon. Tam 7 kupa. Sözleşmesindeki “56 Milyon Dolar’a yuvadan uçabilir” maddesine dayanarak, efsaneleştiği Barcelona’dan, en büyük rakibi Real Madrid’e transfer oldu. Barcelonalı’ların öfkesi 15 yıldır dinmiş değil.

CARLOS TEVEZ

2 başarılı sezon geçirdiği ve çok sevildiği Manchester United’dan, ezeli rakip Manchester City’ye ücretsiz olarak geçti. Bu transfer ile, United’dan City’ye geçen 1999’dan beri ilk futbolcu oldu (bir önceki hain Terry Cook’tu).

ASHLEY COLE

Aynı şehrin ezeli rakipleri arasında sıkıntı yaratmış bir başka oyuncu da Ashley Cole. 7 yıl geçirdiği, ismini kazandığı Arsenal’den, sırf haftalık daha iyi bir maaş öneriyorlar diye 2006 yılında Chelsea’ye transfer oldu. Londra sokaklarında gezemez oldu tabii.

rakip-takima-transfer-olmalariyla-taraftari-sinirlendiren-futbolcular-ilgincbirbilgi-1

FRANK LAMPARD

Tam 13 sezon oynadığı Chelsea’den, büyük rakibi Manchester City’ye transfer oldu. Üstelik Chelsea’ye hiçbir bonservis bedeli kazandırmadan. Transfer olduğunda 36 yaşındaydı. Bir sezon Manchester City’de oynadıktan sonra, City’nin kardeş takımı New York City’ye geçiş yaptı. Londralı taraftarları sinir ettikten sonra, artık New York’ta son futbol yıllarının keyfini sürmekte.

OGÜN TEMİZKANOĞLU

Trabzonspor’da 12 sezonu devirdi. Karadeniz ekibi ile tam 5 kupa kazandı. Trabzonspor’un kaptanıydı. 1999 yılında, Trabzonspor’un bir başka simge ismi Abdullah Ercan ile birlikte; Trabzon ekibinin Türkiye’deki en kavgalı olduğu ekibe, Fenerbahçe’ye transfer oldu. Ardından Fenerbahçe’ye de kaptan oldu. Kaptan bir insandı.

RONALDO LUİS NAZARİO DE LİMA

İsmini ezbere yazabildiğimiz, uzun isimli tek Brezilyalı olan efsane golcü Ronaldo, artık memleketi Brezilya’da pek de iyi sözcüklerle anılmıyor. Nedeni ise; Barcelona’dır Milano’dur gezdiği Avrupa’dan ülkesine döndüğünde, onu Ronaldo yapan Cruzeiro’ya ihanet edip; ezeli rakip Corinthians’ı tercih etmesidir.

SOL CAMPBELL

Görünen o ki, İngiliz futbolcular rakip takım taraflarlarını birbirine düşürmeden duramıyorlar. Futbola başladığı ve tam 13 sezon profesyonel futbol oynadığı başarılı Londra ekibi Tottenham Hotspur’dan, Londra’nın dünyaca ünlü takımı Arsenal’e transfer oldu. Taraftardan kendisini o kadar nefret edildi ki; bu transferin üstünden 14 yıl geçmesine rağmen hala Tottenham maçlarında taraftarlar anti-Campbell marşları söylemeye devam ediyorlar.

EMRE BELÖZOĞLU

rakip-takima-transfer-olmalariyla-taraftari-sinirlendiren-futbolcular-ilgincbirbilgi-2

Türk futbol tarihinin en başarılı orta sahalarından biri olan, ancak sahada sergilediği davranış bozukluklukları ve armayı öpme hareketinin içinin boşalmasına sebep olmasıyla ilgili olarak da sıklıkla andığımız bir futbolcu. 1992 yılında Galatasaray altyapısına transfer oldu. 1996’dan 2001’e kadar Galatasaray’da profesyonel futbol oynadı, biri UEFA Kupası, biri de Süper Kupa olmak üzere tam 9 kupa kazandı. Tüm Galatasaraylı’lar onu efsane Gheorghe Hagi’nin veliahtı, ve iyi bir Galatasaray’lı olarak görüyordu. Ancak Avrupa’da geçirdiği 7 sezonun ardından, tüm Galatasaray’lılara ağız dolusu küfürler ettiren bir karar alarak Fenerbahçe’ye transfer oldu. Transfer olduğu gün doğuştan Fenerbahçeli olduğunu açıkladı.

Yazan : Muharrem Zorlu

Önceki yazımız Estetik ameliyatlarla hayatlarını mahveden ünlü yıldızlar hakkında enteresan bilgiler vermektedir.