Vize mülakatlarında dikkat edilmesi gerekenler

Pek çok kişi vize mülakatlarında heyecanlanır ve strese girer. Aslında duyulan bu ilk vize heyecanı aklınızda dolaşan, bir takım cevabını bilmediğiniz ‘Vize memuru acaba hakkımda ne düşünür? Ya red alırsam ne olacak?’ gibi sorulardan kaynaklanır. Şayet aklınızda dolaşan bu soruların yanıtlarını biliyorsanız vize görüşmelerinde kendi kendinize strese girip heyecanlanmazsınız. Vize görüşmeleri esnasındaki heyecanınızı yatıştırmak için bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bir takım küçük detayları bildiğiniz sürece içiniz rahat bir şekilde vize mülakatını tamamlarsınız.

Vize başvurusunu yapmadan önce, vize alabilmenin mantığını iyi kavramak gerekir. Temelde her başvuru birbirinden bağımsızdır, dolayısıyla daha önce red almış olsanız bile her başvurunuzda vize alma şansınız vardır. Vize alabilirmiyim veya nasıl vize alınır sorularına verilebilecek net bir cevap olmadığı gibi kesin vize almanızı sağlayacak özel bir formül de yoktur. Ancak vize mülakatlarında söylenmesi ve söylenmemesi gerekenler, vize görüşmesi için kıyafet seçimi, sorulan sorulara ne şekilde cevap verilmesi gerektiği, vizenin mantığı, vize dosyasının tutarlı, ikna edici ve mantıklı olması, vize alabilmenizi kolaylaştıracak, bilmeniz gereken ince detaylardır.

Aşağıda yazılı olan, vize mülakatlarında dikkat edilmesi gereken noktalar herhangi bir yazılı kaynak ya da kurala bağlı olmadığı gibi bilinmesinde ve uygulanmasında size artı puan kazandıracaktır.

VİZE MEMURU NE DÜŞÜNÜR?

Hangi ülkenin konsolosluğuna vize başvurusunda bulunursanız bulunun, bütün vize memurları (ülke veya vize türü farketmez), vize talebinde bulunan kişinin potansiyel bir göçmen adayı olduğunu düşünür. Memur, hayatında ilk kez gördüğü ve hiç tanımadığı bu kişi hakkında kısa bir süre içinde bilgi edinmek zorundadır. Bu nedenle vize başvurusu yapan kişi ile kısa bir mülakat yapar, kişinin niyetini anlamaya çalışır ve kişi hakkında olumlu veya olumsuz bir karara varır.

Vize memuru mülakat esnasında sizin, talep ettiğiniz vize dönemi sonunda ülkenize dönüş yapacağınızdan emin olmak ister. Bu amaçla sizin ülkenize geri dönmek için ne gibi sebepleriniz ve bağlarınız olduğunu anlamaya çalışır. Bu bağ ve sebepler genellikle, okulunuz, aileniz veya mal varlığınızdır. Bunlardan birisi eksik ya da yok ise, diğerlerinin de çok daha güçlü olması beklenir.

vize-mulakatlarinda-dikkat-edilmesi-gerekenler-ilgincbirbilgi-1

Buna ek olarak, vize memurları, sizlere soracakları bazı sorularla, gittiğiniz ülkeden dönmeme eğiliminiz ya da niyetiniz olup olmadığını anlamaya çalışırlar. Bu nedenle, size gitiğiniz ülkede daha uzun kalmanızı gerektirecek durum soruları (eğitim, evlilik, iş vs) sorulduğu takdirde, bu sorulara olumsuz cevap vermeniz ve program süresi bitiminde ülkenize kesinlikle döneceğinizi vurgulamanız gerekmektedir. Ama bu noktada, yalan beyan vermemeniz gerektiğini de hatırlatalım. Yalan beyan vermeniz, sizin ve diğer bireylerinizin bir daha asla vize alamaması ile sonuçlanabilir. Bu nedenle vize mülakatında oldukça şeffaf ve dürüst olun. Size sorulan sorulara mümkün olduğu kadar kısa ve net cevaplar verin, uzun cümleler kurmaya çalışmayın.

Şunu kesinlikle bilmelisiniz ki; vize görüşmesini yapan görevliler, size vize vermemeye çalışan insanlar değildir, aksine sizin vize almayı hakeden (gittiğiniz ülkeye giriş yaptıktan sonra, herhangi bir şekilde orada kalmayacak ya da kalmaya çalışmayacak olan ve bu konuda görevliyi görüntüsüyle, başvuru dosyasındaki evraklarıyla, sorulara verdiği cevaplarla ikna eden) biri olduğunuzu görmek isteyen, sizinle kişisel olarak herhangi bir alıp veremediği olmayan ve sadece görevlerini yapan insanlardır. Vize alamamanızın tek ana sebebi, görevlinin size vize vermesi durumunda sizin o ülkeye gidip ülkenize döneceğinizden emin olamayışıdır.

VİZE MEMURLARI RED VERDİKLERİNDE NE HİSSEDİYORLAR?

Bildiğiniz gibi çok çeşitli nedenler ile vize başvurusu yapan insanlar var. Kimileri tatil, kimileri iş, kimileri eğitim veya farklı amaçlar ile vize başvurusu yapıyor. Kimileri için alacakları vize hayati önem taşırken kimileri için 3-5 günlük değişik bir ülke görme amacı ile yapılacak turistik bir gezinin gereksiz gibi gözüken ufak bir detayı oluyor vize işlemleri.

Elbette belkide ileriye yönelik hayatınızı belirlemenizin, bir insanın iki dudağının arasından çıkacak söze bağlı olması kabul edilmesi kolay bir şey değil. Ancak şunu unutmamalısınız ki; vize alamamanız vize memurundan değil tamamen sizden kaynaklı bir durumdur.

Bazı insanlar, vize memurlarını erişilmesi çok zor, olağandışı kişiler olarak görebiliyor. Bazıları, hiç karşılaşmadıkları bu insanların, kimler olduğunu fazlasıyla merak ediyor. Bu insanların nasıl insanlar olduklarını, nasıl karar verdiklerini, karar verirken neler hissettiklerini merak etmeyen neredeyse yok gibi.

Oysa vize memurlarının, belediye otobüsünde beraber seyahat ettiğiniz ya da alışveriş yaparken yolda karşılaştığınız diğer insanlardan, devlet dairesinde, belediyede veya bir banka şubesinde gördüğünüz memurlardan hiç bir farkları yok.

Pek çok kişi vize memurlarının red kararı verirken adeta zevk aldığını düşünür. Bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir, en azından memurların büyük çoğunluğu için.

Vize memurları red kararı verirken oldukça zorlanırlar ve genellikle red vermemek için başvuru sahiplerine yardımcı olmaya çalışırlar. Memurlar vize vermemek için değil, vermek için bir takım nedenler ararlar.

Vize memurlarının büyük çoğunluğunun red kararı vermekten zevk almadıkları, aksine memurların, insanların umutlarını kırdıkları için üzüldükleri veya bu durumdan rahatsızlık duydukları yapılan araştırmalar ile de sabittir.

VİZE GÖRÜŞMESİNDE NE GİYİLİR? VİZE GÖRÜŞMESİ İÇİN KIYAFET SEÇİMİ VE BEDEN DİLİ

Bildiğiniz gibi daha önce karşılaşmadığınız bir insanla ilk kez karşılaştığınızda en önemli şey ilk intibadır. İnsanlar tanışmaların ilk birkaç dakikasında içgüdüsel bir şekilde karşısındaki insanın analizini yaparlar. Bu yüzden kıyafetinizi ve makyajınızı dikkatli bir şekilde seçmeniz son derece önemlidir.

Vize görüşmesine giderken, temiz ve bakımlı bir kıyafet tercih edilmelidir. Kıyafetlerin çok resmi olmasına gerek yoktur, ancak çok aşırı rahat kıyafetlerin giyilmesi de uygun değildir. Bayanların aşırı makyaj yapmamaları, temiz ve bakımlı bir kıyafet tercih etmesi yeterlidir.

vize-mulakatlarinda-dikkat-edilmesi-gerekenler-ilgincbirbilgi-2

Konsoloslukta yapacağınız görüşmede güleryüzlü olmalı, çok ciddi, mesafeli olmaktan ve çok gayri ciddi, laubali olmaktan kaçınmalısınız.

Vize mülakatı esnasında kullandığınız beden diline dikkat edin. Çok heyecanlı, korkak, ürkek bir görüntü, sizin yalan söylediğiniz izlemini yaratabilir. Bu yüzden rahat bir şekilde durup, sakinleşmeye çalışın. Sorulara heyecana kapılmadan cevap verin. Size sorulan sorulara kısa ve net cevaplar verin. Gereksiz detaylara girmek, size sorulmayan şeyleri ek olarak anlatmaya çalışmak, genellikle olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

VİZE MÜLAKATLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Girdiğiniz mülakat İngilizce ise şunu unutmayın; vize memuru sizden mükemmel İngilizce konuşmanızı beklemeyecektir. Bu yüzden hızlı, akıcı, mükkemel İngilizce konuşamıyorum diye üzülmenize, panik yapmanıza gerek yok. Size sorulanları anlayabiliyor ve kısa da olsa cevap verebiliyor olmanız sizde aranacak olan temel özelliktir.

Vize görüşmesindeki en önemli şeylerden birisi de kendi içinde tutarlı, başvuru dosyanızdaki tüm evraklarla ve vize görüşmesinde sorulabilecek sorulara verdiğiniz cevaplarla çelişmeyen bir ‘hikayeniz’in olması. Vize görüşmesine giderken ‘hikayeniz’den emin, evraklarınıza son derece hakim, sorulabilecek olan sorulara hazırlıklı olmalı; vize görüşmesinde sorulara tereddütsüz, beklemeden, kekelemeden cevap vermelisiniz. Vize görevlisine verdiğiniz hiçbir cevap evraklarınızla ve önceki cevaplarınızla çelişmemeli.

Görüşmeniz sırasında olumsuz herhangi bir şey olur ve negatif bir ortam oluşursa, kesinlikle demoralize olup, modunuzu değiştirip, kendinizi bırakıp ya da sinirlenip, gurur yapıp mülakatın gidişini bozmamalısınız. Negatif ortamın oluşmasına sebep olan konu ile ilgili argumanlarınızı sıralayıp, kendinizi en iyi şekilde ifade etmeden ve görevlinin sizi anladığından emin olmadan kesinlikle pes etmemeli, iyi niyetle ve samimiyetle kendinizi ifade etmelisiniz.

Vize evraklarınızı çok güzel bir dosyada vs. bulundurmanızın hiçbir faydasını görmezsiniz. Vize memuru bu evrakların hepsini dosyadan çıkartıp kendisine öyle vermenizi isteyecektir. Bu nedenle evraklarınızı derli toplu bir şekilde grup olarak vermeniz gerekecektir. Bu amaçla yanınızda bir adet poşet dosya bulundurmanız iyi olacaktır.

Bazı durumlarda, özellikle evrak eksikliğinde, “geçici red” alabilirsiniz. Bu konuda vize memuru ile tartışmaya girmenize gerek yoktur.

2 çeşit vize reddi vardır.

a) Direkt red ( Kesin Red): Vize memuru sizin evraklarınız ve beyanlarınızdan tatmin olmamış ve size vize vermeyi reddetmiştir. Bu durumda yapılacak fazla birşey yoktur. Şartlar ve evraklarda değişiklik olabiliyorsa, tekrar başvuru yapılabilir,ancak kısa vadede genellikle pek bir faydası olmaz.

b) Teknik red (Geçici red): Evrak eksikliği nedeni ile, eksik olan evrak gelinceye kadar vize verilmemesidir. Bu aslında vize verildiği anlamına gelir. Sadece başvuran kişinin pasaportuna, eksik olan belge konsolosluğa ulaşıncaya kadar vize basılmaz. Birçok kişi bu durumla karşılaşabilir. Özellikle geç başvuran öğrenciler, iş sözleşmelerinin yetişmemesi nedeniyle zaman zaman bu şekilde başvuru yapmak zorunda kalmaktadırlar. Hiçbir mahsuru yoktur.

Yazan : Mehtap Sezer

Önceki yazımız Büyük Patlama ve evrenin doğuşu hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

  

Vize mülakatlarında dikkat edilmesi gerekenler” için 1 yorum

  • 9 Aralık 2016 Saat 23:04
    Permalink

    Slmlar ben başvuru yaptım aracı kurumlar ile on gün süre geçtikten sonra bana telefon ile mail inize eksik evrak vardır dediler bir hafta sürem olduğunu söylediler evraklarınızı tamamlamanız ıcın fakat aracı kurum bana Red aldığınızı söylediler fakat Almanca mailde öyle bir şey yazmıyor bu aracı kurumun uğraşmak istememesi olabilir mi görüş ve düşüncelerinizi yazar yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum

Yorumlar kapalı