Vücudunuzda dövme varsa bilim, agresif bir kişiliğe sahip olabileceğinizi söylüyor

Dövme yaptırma ve yaptıranlar konusunda “özellikle ülkemizde” herkesin farklı bir görüşü var. Tabi ki bu görüşlerin hepsi ailenin, çevrenin veya dini kuralların etkisiyle oluşan kişisel görüşler ve bilimsel bir dayanağı yok. Neyse ki uzmanlar bu konuda da kanayan yaramıza parmak basarak bir araştırma yaptı. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktan özellikle imtina eden bir toplum olduğumuz için, artık dövme yaptırma konusunda da belgelere dayanarak konuşabileceğiz !

Dövme yaptırmak eylemi tarihin bilinen en eski zamanlarından, belki de çok daha önceden gelme bir gelenek. Çok eskilerden beri insanlar kabilelerinin sembollerini, sevdiği bir eşyayı ya da bir idolü vücutlarında ölümsüzleştirmiştir. Peki dövmenin bilimsel açıdan da bir açıklaması olabilir mi ? Elbette olur. Vücudunuzda dövme varsa bilim, agresif bir kişiliğe sahip olabileceğinizi söylüyor.

Dünyanın çeşitli üniversitelerinin psikoloji bölümlerinden bir araya gelen altı akademisyenin hazırladığı yeni rapora göre, vücudunda dövme bulunan bireyler bulunmayan bireylere göre daha fazla agresyona ve isyankar bir karaktere sahip.

Body Image dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre, yaşları 20 ile 59 arasında değişen 378 yetişkin bireyin % 25.7’sinde en az bir adet dövme bulunuyor. Dövmesi bulunan bireyler bulunmayanlara göre çok daha fazla agresyon ve asilik gösteriyor.

Vücudunda en az bir dövmeye sahip olan 378 Londralı’nın katıldığı bu araştırmada ayrıca, deneklere “provoke edilirsem karşımdakine vurabilirim” , “Beni rahatsız eden insanların suratına onlar hakkındaki bu fikrimi söyleyebilirim” gibi önermelere ne kadar katıldıkları soruldu ve 1’den 10’a kadar puanlandırmaları istendi. Dövmesi olanların sözlü ve fiziksel şiddet içeren bu cümlelerde ise “daha çok puan topladığı” görüldü.

Araştırmayı yürüten Prof. Viren Swami sonuçları şöyle değerlendiriyor : “Yüksek seviyede isyankar tepkiselliğe sahip kişiler, hayal kırıklığına uğratıcı olaylara dövme yaptırarak tepki veriyor. Ayrıca dövmeli yetişkinler ölçtüğümüz saldırganlık tiplerinden iletişimsel saldırganlık ve öfke boyutlarında yüksek puanlar aldılar.

vucudunuzda-dovme-varsa-bilim-agresif-bir-kisilige-sahipolabileceginizi-soyluyor-ilgincbirbilgi-01

Bulguların dövme yaptırma ve riskli davranışlar gösterme arasındaki ilişkiyi anlamada katkı sağlayacağını belirten Swami, dövme yaptırmanın İngiliz toplumunda yaygınlaştığını ve bu konuda daha çeşitli araştırmaların yapılacağını belirtti.

Times gazetesinde yer alan başka bir araştırmaya göre ise, vücudunda dövme olan insanların toplumun geri kalanına kıyasla daha sinirli bir yapıya sahip oldukları belirtildi.

AraştırmacılarToplumda dövme genel olarak daha asabi olarak yaftalanmış mahkumlar, motosikletçiler gibi aykırı kimliklerle bağdaştırılır. Ancak bu genel geçer yargıyı kanıtlayacak pek fazla deneysel sonuç yok” diyor.

Eğer siz de insan davranışlarını gözlemlemeye ve psikolojiye meraklıysanız, bu bulguları aklınızın bir köşesinde tutun. Yurtdışında yakalanan azılı suçluların birçoğunun vücudunun ve hatta yüzlerinin bile dövmelerle kaplı olması da bu sonuçları destekler nitelikte. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yukarıda bahsedilen araştırmalar, sebep olmaya işaret etmiyor. Her dövmesi olan agresif, dövmesizler de sudan çıkmış ak kaşık değil.

Hal böyle iken yurt dışındaki bazı ülkelerde ilginçtir ki polislik mesleğini icra eden bazı polis memurlarının vücutlarında dövme olması serbesttir. Ülkemizde ise polis adaylarınca en çok merak edilen sorulardan birisi, “vücudunda dövme olan polis olabilir mi ?” sorusudur. Dövme polis olmaya engel mi ? sorusunun cevabı ülkemizde çok net ve kesin olarak yönetmelikte belirtilmiştir. Vücutlarının herhangi bir yerinde dövme olan polis adayları mülakat komisyonlarında kesinlikle elenirler.

Dövme polis olmaya engel mi ? sorusunun cevabına gerekçe olarak ; polis adaylarının ve polislerin eşkal belirleyici yerlerinde iz veya emare olmaması gerekmektedir maddesi ile belirtilmektedir. Bu nedenle vücudunun herhangi bir yerinde dövme izi olan polis adayları ülkemizde haklı olarak polis olamazlar.

Yazan : Suzan Karadağ

Önceki yazımız Kurdukları tuhaf web siteleri sayesinde milyoner olan 10 sıradan kişi hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.