Zekalarına şaşılacak dünyaca ünlü dolandırıcılar

Dolandırmak tabiki herkes tarafından kötü olarak kabul edilen bir eylem. Bende bunu hiç bir şekilde tasvip etmesem bile sivri zekalarını insanları dolandırmak için kullanmış, dünyada bu konuda nam salmış pek çok dolandırıcı yaşamış.

Zekalarına şaşılacak dünyaca ünlü bu dolandırıcıların hikayeleri gerçekten insanı şaşkına çeviriyor. İçlerinde maalesef Türk dolandırıcıların da bulunduğu, Türkiye’nin ve dünyanın en ünlü dolandırıcıları sıralamasına şöyle bir göz attığınızda, dolandırıcaların genellikle insanların bilgisizliklerinden faydalanarak onları dolandırdıkları hemen göze çarpıyor. Bu da bilgi’nin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Bu yüzden siz siz olun bilgi sahibi olmadığınız konularda çok temkinli davranın !

TÜRKİYE’NİN EN ÜNLÜ DOLANDIRICILARI

Türkiye’nin sosyal tarihinde isimleri efsaneleşmiş binlerce insan vardır. Bu insanlardan bazıları bilim, sağlık, eğitim, ticaret gibi alanlarda efsaneleşirken, bazıları da tarihimize ismini “dolandırıcılık ehli” olarak yazdırmayı başarmıştır. Dolandırıcılık, tefecilik, umut tacirliği, sosyal hırsızlık… Siz hangi isimlerle çağırırsınız bilemem ancak gerçek olan bir şey var ki, birazdan isimlerini sıralayacağım bu insanların her biri, zamanının gerçekten efsane isimleri. Bu isimler yaptıkları işten ötürü değil yaratıcılıklarından, sivri zekalarından ötürü isim yapmış kimselerdir.

1) Sülün Osman

Demlikte çay biter ama Sülün Osman hikâyeleri bitmezmiş bir zamanlar. Tramvay, Galata Kulesi, kent meydanlarındaki saatler, şehir hatları vapurları gibi kamu mallarını, İstanbul’a yeni gelmiş Anadolu’nun saf tüccarlarına satarak veya kiraya vererek efsane haline gelmiştir. O kadar ikna ediciydi ki, parası çıkışmayanlara köprüyü aylık taksitlerle de sattığı olmuştur.

Bazı kesimlerce bir üçkâğıtçıdan ziyade, bu işin kitabını yazmış, felsefesini yapmış bir düşünür olarak görülmüş Sülün Osman. Hatta aşırı ironik bir şekilde 1962 senesinde “Alın teri ile yaşamak” konulu bir konferansı, dolandırıcılık suçundan hapiste yatarken vermiştir. Çevirdiği dolaplar Türk filmlerine bile konu olmuştur.

2) Raki lakaplı Güney Zobu

Ekonomi’nin iflas bayraklarını çekmek üzere olduğu, enflasyon değerlerinin med-cezir’e uğradığı dönemlerde güneş, “Raki” lakaplı Güney Zobu için doğmuştu diyebiliriz.

zekalarina-sasilacak-dunyaca-unlu-dolandirircilar-ilgincbirbilgi-1

Kendince işini layığıyla yapan, oyunu kurallarına göre oynayan, ekonomiyi alaşağı etmeye çalışan ensesi kalınları dize getirmeyi vazife edinen bir ustaymış Raki. Uzmanlık alanı, döviz alım-satım işleriymiş ve Raki, mazlumun hakkını yediğini düşündüğü yüzlerce kurbanını gözünün yaşına bakmadan alaşağı edermiş.  Şöyle ki, kurbanları çevirdikleri yasa dışı işler yüzünden, Raki tarafından dolandırıldığını polise şikâyet edemiyor, Raki’nin gözüne görünmekten korkuyorlarmış.

Güney Zobu’nun en enteresan vukuatlarından biri, ABD filosunun İstanbul’u ziyareti sırasında, Amerikan Subayı kıyafetiyle dönemin en lüks mekanı Hilton Oteli’ne gitmesi ve orada karşılaştığı Süleyman Demirel’i kandırarak, Amerikan Subayı sıfatıyla dakikalarca sohbet etmesidir.

Hem Sülün Osman hem de Raki, mesleklerinde devletin parasına el sürmemeyi, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yememeyi kendilerine felsefe edinmiş, deyim yerindeyse ahlaksızlığın ahlak sınırını çizen öncüler olarak telakki ediliyorlarmış.

DÜNYANIN EN ÜNLÜ DOLANDIRICILARI

1) Gregor MacGregor

1800’lü yıllarda Güney Amerika’da Portekiz ve İspanya kolonileriyle savaşan İskoç bir askerdi. 1820’de Londra’ya döndüğünde Orta Amerika’da “Poyais” adını uydurduğu bir ülkeyi fethettiğini söyleyerek, kendisini bu ülkenin prensi olarak tanıttı. Poyais ile ilgili 350 sayfalık bir rehber kitap hazırlayan ve daha sonra kendi imzasının bulunduğu Poyasi Doları’nı basan Gregor, bu toprakların kıymetli madenlere sahip olduğunu belirterek binlerce kişiye bunu inandırmış ve kendi elleriyle çizdiği haritaları göstererek  sahte Poyais tahvillerini 200.000 Sterlin’e satmayı başarmıştı.

2) Gerd Heidemann

Arkadaşlarıyla beraber amatörce oluşturduğu Adolf Hitler’in sahte günlüğünü 1983 yılında Stern dergisine 6 milyon dolar’a sattı. Günlükte bir çok yazım hatası ve yanlışlıklar olmasına rağmen satış kabiliyetleri sayesinde ünlü tarihçi Hugh Roper ve Rupert Murdoch gibi isimleri bile günlüğün gerçek olduğuna ikna etmeyi başardı.

3) William Thompson

1850’li yıllarda New York’ta yaşayan William Thompson, gayet şık bir kıyafet içinde üst sınıfa mensup bir adam görünümünde takılıyor ve kibar konuşma tarzıyla kurbanlarını yıllar önce tanışmış olduklarına ve beraber vakit geçirdiklerine ikna ederek güvenlerini kazanıyordu. Sonra diyalog kurduğu kişilerden bir günlüğüne paralarını veya değerli eşyalarını ödünç alıyor ve oradan kaçarak bu kişilerini aptal yerine koyuyordu.

4) Frank Abagnale

16 yaşındayken PanAm havayolu şirketinin üniformasını çaldıktan sonra bir pilot olduğunu iddia ederek 26 ülkeye bedava uçuş gerçekleştirmiş ve bu sırada 2.5 milyon dolarlık sahte çekleri bozdurmayı başarmıştı. Pilotluktan sıkıldıktan sonra, başka bir kimlikle doktorluk yapmaya başlamış ve daha sonra kendisini bir hukuk müşaviri olarak tanıtarak bir dizi dolandırıcılığa daha imza atmıştı.

zekalarina-sasilacak-dunyaca-unlu-dolandirircilar-ilgincbirbilgi-2

5) George C Parker

ABD’nin en ünlü dolandırıcılarından biridir.Yeşil çam filmlerine dahi ilham olmuş dünyaca ünlü bir dolandırıcıdır. New York şehrinin en ünlü yapıtları olan Metropoliten Müzesi ve Özgürlük Anıtı dışında en büyük dolandırıcılığını Brooklyn Köprüsünü birkaç kez satarak yapmıştır. Parker işi o kadar ileriye götürmüş ki bazı rivayetlere göre parası çıkışmayanlara köprüyü aylık taksitlerle sattığı olmuş. 1928 yılında suçüstü yakalanan Parker, müebbet hapse çarptırılır.

6) Victor Lustig

ABD ve Avrupa’da yaptığı dolandırıcılık suçlarından dolayı tutuklanıp ünlü Amerikan hapishanesi Alkatraz’a gönderildi. Eiffel kulesini hurdacıya satmakla ünlenen Lustig ayrıca para basma makinesi satışıyla da birçok insanı dolandırmıştır. Lustig’in en bilinen dolandırıcılık numaralarından biri de 30 dolara sattığı, dolar baskı makinesi numarasıdır.

7) Charles Ponzi

1920 yılında çöken kurduğu saadet zinciri sayesinde milyon dolarlar kazandı. Hapis cezasını tamamladıktan sonra batık tahvilleri yatırımcılara satarak dolandıran Ponzi, ABD hükümeti tarafından İtalya’ya iade edildi. 1949 yılında ölen Ponzi, İtalya’da Musolini’ye finansal danışmanlık yapmıştır.

Yazan : Enver Murban

Önceki yazımız Ülkelerin ortalama yaşam süreleri hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.